Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kvetná nedeľa a veľkonočné trojdnie v obradoch, symboloch, zvykoch (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Ďakujem,

a len spomeniem, že u nás strážia Boží hrob tiež väčšinou hasiči, ale v roku, keď sa chystajú mládežníci na sviatosť birmovania, tak strážia hrob oni.
Ešte jeden zvyk, dnes na kvetnú nedeľu, chodili dievčatá s ozdobenou vetvičkou (skôr taký malý stromček), na ktorej boli zavesené stužky s výduškami vajíčok po rodine a spievali : "Kvetná nedela, kde´skľúče dala, svätému Juru..." Ja som musel s dcérkou tiež tak chodiť a dosť som sa za to hanbil, lebo som ten zvyk nepoznal. ;-)
A už keď spomínam, pred tromi rokmi sme boli počas Veľkej noci v Oščadnici a vtedy ma prekvapilo, že počas sobotných obradov bol sobáš a nevesta mala nielen sviatosť manželstva, ale aj krst, sviatosť birmovania a aj sväté prijímanie.
 

Toto som zažila, resp. videla v Anglicku

- teda, že na Bielu sobotu krstili a birmovali dospelých, ktorí hneď pristúpili aj k sv. prijímaniu. Základom všetkého bol ten bielosobotný krst. No a ešte sobáš, ako uvádzate Vy - to muselo byť naozaj pekné.
 
Hodnoť

Dobré je pripomenúť si.

Hoci ja si na Kvetnú nedeľu spomeniem viackrát do roka. V jednu takú sa narodil môj muž:)
Trošku v predstihu Ti prajem, Agátka, veľkonočné sviatky plné pohody...
 

 

Podobne aj ja Tebe, Janka.
 
Hodnoť

Tá Biela sobota by si zaslúžila

viac priestoru. Je to skutočne najdlhšia svätá omša roka a tá symbolika je nesmierne bohatá. V skratke je tu prítomna celá história spásy, od Adama až po Krista. Normálne sú cez svätú omšu 2 čítania zo svätého písma, spravidla jedno zo starého a jedno z nového zákona. Na Bielu sobotu ich môže byť myslím až 9. 7 čítaní zo starého zákona, 2 z nového. Prvé z knihy Genezis o stvorení sveta, ďalej všetky hlavné piliere, skúška Abraháma, Exodus-vyvedenie Izraelitov z Egypta, čítanie z Knihy proroka Izaiáša ... . Po každom čítaní nasleduje žalm. Pri čítaniach zo starého zákona je v kostole zhasnuté svetlo. Iba na ambone je mala lampa, aby čítajúci videli na text. To symbolizuje temnú dobu histórie ľudstva od Adama až po príchod Krista. Potom sa rozsvietia svetla, rozozvučia sa zvony, a nasledujú čítania z nového zákona. Okrem iného je v Bielu sobotu i obnova krstných sľubov. Pri krste za nás zložili sľub rodičia a krstní rodičia. Na Bielu sobotu si každý kresťan obnovuje krstný sľub už sám za seba. Ešte chcem poopraviť tú poznámku, že Omša na Bielu sobotu sa slúži iba vo farskom kostole. Slúži sa aj vo filiálnych kostoloch, aj u nás sa slúži vo filiálnom kostole. Závisi to v prvom rade od personálnych možnosti farnosti. Na bohoslužby veľkonočného trojdnia nestačí sám farár. Potrebuje k sebe kvalitnú asistenciu. Tam kde to farnosť vie personálne zabezpečiť, sa slúži svätá omša v Bielu sobotu i vo filiálnom kostole. A musím povedať, že je to vždy hlboký duchovný zážitok.
 

Vďaka za doplnenie.

Obrady Bielej soboty sú skutočne veľmi bohaté. V našom kostole sa čítajú minimálne polstoročie 4 čítania. To zhasnuté svetlo a čítanie pri svetle malej lampy som zažila u nás tuším len raz. Častejšie je to zaužívané v adventnom období pri ranných rorátoch. Ale tiež je to v našej farnosti záležitosť iba posledných rokov. Žeby to bolo bývalo aj skôr, si nepamätám. Je však pravda, že vianočné i veľkonočné sviatky som posledných 15 rokov viac prežívala v Anglicku ako na Slovensku.
 
Hodnoť

Želám

peknú Veľkú noc a aj radosti z prebúdzajúcej sa jari, nového života
 

 

Podobne aj ja Tebe, Helenka.
 
Hodnoť

Super,

opat som si mohla doplnit vedomosti - vacsinu veci som doteraz brala len ako tradiciu a teraz uz viem, ako vznikla. Hodnotny clanok, pekne spracovane. Pozdravujem a prajem skory prichod peknych jarnych dni:-)
 

 

Hej, tá zima po Veľkej noci nás trochu zaskočila. :-)
Pekný deň aj Tebe, Jarka.
 


Najčítanejšie


 1. Peter Kalivoda: Stratená generácia v školách. Koho trápi vzdelanie našich detí? 190
 2. Ivanka Klepáčová: Ako som cestovala do Ameriky v strede celosvetovej pandémie 73
 3. Stop alibizmu: Mlčím ako partizán!... Váš poslanec NR SR Ľuboš Krajčír zo Sme rodina 56
 4. Paula Kentošová: Dovolenka vás nezabije, koronavírus áno. A aj hanba 32
 5. Jozef Sitko: Fico premiérovi naozaj pomáha ... Počúvne ho? 25
 6. Adrián Vološin: Prvá vlna, druhá vlna, príčiny, následky, katastrofa 25
 7. Alžbeta Szomolaiová: Chleb 24
 8. Irena Simunekova: Lov na nutrie. 19
 9. Liga za ľudské práva: Ako porekadlo "láska nepozná hranice" narazilo na vonkajšie hranice EÚ v čase pandémie 16
 10. Gabriel Kuba: Keď Pomätovič povie nie 14

Rebríčky článkov


 1. František Cudziš: Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien
 2. Martin Stračiak: 03 - Boj
 3. Kristína Jakubičková: Je samota démon?
 4. Denis Jacko: Recidíva
 5. Július Kovács: Manipulácia verejnoprávnych medií Jaroslav Rezník človek Danka a Fica
 6. Radoslav Tore: Vo vzduchu cítiť závan lepších časov
 7. Andrej Csino: SPOMIENKA NA SPUTNIK V
 8. Ivan Švajlen: Sputnik V - Predbežné hodnotenie klinickej štúdie fázy 3 (LANCET)
 9. Martin Konečný: Keď to nejde, tak to nejde
 10. Ľudovít Daňo: Školy ako ohniská nákazy


Už ste čítali?