Domaša, Domaša, ty si pýcha naša ...

Autor: Agáta Krupová | 16.8.2020 o 22:10 | (upravené 26.1.2021 o 7:52) Karma článku: 10,50 | Prečítané:  5445x

...spieva skupina Drišľak. Na koronu sa Domaša sťažovať nemôže. Aj keď v okrese Vranov nad Topľou sa všetky hromadné podujatia teraz rušia, Domaša ostáva bezo zmeny a je o ňu záujem aj vďaka plavbe na vyhliadkovej lodi Bohemia.

O tom, že sa najnovšie obmedzenia v okrese Vranov nad Topľou Domaše netýkajú, informovala hygienička RÚVZ Vranov n.T. Ľudmila Rosiarová v piatok 14.8.2020 o 13.44 hod.:

„Kúpaliská sme neriešili, keďže nemáme otvorené žiadne kúpalisko. Na Domaši zmena nie je," dodala.

Čítajte viac: https://presov.korzar.sme.sk/c/22467791/obmedzenia-pre-koronavirus-rozsirili-na-cely-vranovsky-okres.html 

Na tú loď sme čakali viac ako týždeň. Objednávali sme online, no dostať na jednu plavbu 3 lístky v čase cca od jedenástej predpoludním do druhej popoludní bol problém. Na každú plavbu boli voľné iba  jeden-dva lístky. Nakoniec sme jeden týždeň vo štvrtok objednali a nasledujúci týždeň v sobotu sme sa na loď dostali.

Na miesto, kde loď kotví (Domaša-Dobrá), sa z Hanušoviec nad Topľou človek najskôr dostane cez obec Detrik. Táto trasa je v smere od Prešova najkratšia.

V súčasnosti je cesta Prešov - Hanušovce nad Topľou cestou "zarúbanou", keďže sa na tomto 25 kilometrovom úseku robí rekonštrukcia cestnej komunikácie I. triedy č.18; preto je sem najideálnejšie dostať sa vlakom smer Prešov - Hanušovce nad Topľou - Humenné. Zažijete tak aj prechod tromi zo štyroch hanušovských viaduktov, ktoré boli vybudované v čase 2. svetovej vojny a ktoré sú vzácnymi technickými pamiatkami. Z Hanušoviec na Dobrú sa potom dostanete autobusom, ktorý začal premávať v júni tohto roku výslovne za účelom skrátiť cestu turistom, aby nemuseli cestovať (robiť veľkú obchádzku) cez Vranov nad Topľou.

Na Dobrej od autobusovej zastávky k prístavu lode Bohemia to už nie je ani jeden kilometer.

Hlavným bodom nášho programu v ten deň bola teda vyhliadková okružná plavba po Domaši. Horúce, tropické slnko nie je nič pre mňa, ale plavba loďou bola veľmi príjemná. Podúval vietor, aj šál som si nahodila, no dýchalo sa výborne. Počas celej plavby sa z reproduktora ozýval hlas moderátorky, ktorá cestujúcich oboznamovala s históriou vzniku vodného diela Domaša, i s históriou lodí a ich vyhliadkových plavieb po Domaši. Pre mňa a myslím, že aj pre ostatných, to boli veľmi zaujímavé informácie. Téma ma tak zaujala, že som si doma hľadala ešte ďalšie info, a tak som okrem iného naďabila aj na nasledujúci filmový dokument.

Ako vidno na nižšie priložených fotkách, tohto roku napriek koronavírusu (alebo vďaka problémom s koronavírusom a problémom spojeným s cestovaním na dovolenku za hranice Slovenska) Domaša skutočne žije.

Prečítajte si aj ďalšie články o zaujímavostiach Hanušoviec nad Topľou a okolia.

Slanské vrchy: Šimonka

O Oblíku v Slanských vrchoch a ceste na Oblík pred 170 rokmi

Medziansky hrádok a 800ročnica najstaršej písomnej zmienky v Šariši

Hanušovce nad Topľou - pilotný článok

Renesančný kaštieľ Sóosovcov v Hanušovciach nad Topľou

Renesančno-barokový kaštieľ Dessewffyovcov v Hanušovciach nad Topľou

Hanušovská kalvária

 Keďže som v úvode použila slogan na Domašu od skupiny Drišľak, prikladám aj video. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?