reklama

Historický kalendár - december 2016

Výber niekoľkých slovenských a svetových osobností, udalostí a dní, aj cez vlastné videnie, vlastnú optiku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

1. december

V roku 1761 sa narodila francúzska sochárka Anna Maria Tussaud (255. výročie). Jej meno poznajú mnohí najmä vďaka múzeu voskových figurín v Londýne, kde 16. apríla 1850 zomrela.

Obrázok blogu
(zdroj: Zdroj: Wikipédia)

Narodila sa vo francúzskom Štrasburgu. Jej otca Josepha Grosholtza zabili v Sedemročnej vojne krátko pred jej narodením. Jej matka po čase odišla do Paríža k svojmu bratovi Dr. Philippovi Curtiusovi. Philippe bol tvorcom voskových plastík a do tajov ich výroby zasvätil aj Máriu. Ona sa v jeho dielni zoznámila s madamme Elisabeth, sestrou francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI., ktorá štedro dotovala prácu jej uja. Vďaka svojej ústretovej povahe a tvorbe sa v kráľovskej rodine stala Mária obľúbenou až do tej miery, že vo Versailles dostala svoj vlastný byt. Potom prišlo dobytie Bastily, revolúcia a Mária sa zrazu ocitla uprostred hrozných udalostí, keď bola nútená robiť aj odliatky hláv popravených na gilotíne vrátane členov kráľovskej rodiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po ujovej smrti v roku 1794 zdedila Mária celú zbierku jeho ceroplastík. Rok nato sa vydala za inžiniera Francoise Tussauda. Mala s ním dvoch synov, ale v roku 1809 sa s ním pre jeho alkoholizmus rozviedla. Ešte predtým (v roku 1802) sa s kompletnou sadou figurín odsťahovala do Veľkej Británie a počas nasledujúcich 27 rokov precestovala celé Spojené kráľovstvo a s úspechom vystavovalla svoju zbierku. Múzeum voskových figurín na londýnskej Baker Street založila v roku 1835. O tri roky neskôr napísala svoje memoáre. Zomrela vo veku 88 rokov. Predtým však ešte vo veku 81 rokov zhotovila vlastnú voskovú podobizeň, ktorá bola jej posledným dielom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Londýne môžete navštíviť mnohé múzea zadarmo, ale Museum Madame Tussaud k nim rozhodne nepatrí. Práve naopak. Ak chcete vidieť a zažiť v ňom čo najviac, pripravte si plné peňaženky. Vstupné na osobu sa pohybuje cca 30 - 70 libier, a to v závislosti od toho, či vám stačí iba prehliadka vystavených exponátov, alebo sa chcete previezť v čiernom taxíku po uličke londýnskych duchov, zažiť zázračné 4D kino superhrdinov a podobne.

V roku 1921 mala v Chicagu premiéru americká verzia prvého slovenského hraného filmu Jánošík bratov Siakeľovcov.

Tento film bol prvý o Jánošíkovi a bol to prvý slovenský celovečerný film. Slovensko sa ním zaradilo k prvým desiatim krajinám na svete, ktoré vytvorili dlhometrážny nemý hraný film. Vďaka tomu film Jánošík z roku 1921 bol v roku 1995 zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a zaradený do filmovej Pamäti sveta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Film vznikol vďaka Slovákom žijúcim v USA, ktorí v roku 1920 založili účastinnú filmovú spoločnosť Tatra Film Corporation. Nakrúcali ho na Slovensku najmä vo Veľkej Fatre v okolí Blatnice, odkiaľ bratia Siakeľovci pochádzali, ale aj iných slovenských exteriéroch (Šútovo), v kaštieli v Štiavničke a niekoľko scén aj v Prahe. Slovenská premiéra tohto filmu bola v Žiline 21. novembra 1921, a to v kine Grand Bio Universal, pražská premiéra o štyri dni neskôr v troch kinách súčasne. Americká premiéra sa konala v chicagskom Atlantic Theatre. Jánošík sa nakoniec premietal iba americkým Slovákom, keďže k nemu neboli urobené anglické titulky kvôli nedostatku financií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre mňa bol zhliadnutý film zaujímavý svojimi exteriérmi a interiérmi. Nech by sa súčasní filmári snažili akokoľvek, taký autentický slovenský vidiek s chalúpkami, či prašnými cestami by dnes ani vďaka špičkovej technike asi nevytvorili. Hoci by urobili to isté, nebolo by to to isté. Chýbala by tomu patina z roku 1921.

5. december

Pred 90 rokmi zomrel francúzsky maliar Claude Monet, považovaný za zakladateľa umeleckého smeru impresionizmus.

Ako výtvarník sa do povedomia verejnosti dostal karikatúrami kreslenými uhlíkom. Jeho skutočný maliarsky talent však objavil Eugène Boudin. Boudin sa stal Monetovým učiteľom a naučil ho používať olejové farby i využívať techniky plenérizmu. Na jeho radu odišiel Monet v roku 1859 študovať maliarstvo do Paríža. Avšak nechcel byť spútaný dobovými pravidlami a radšej vstúpil na nezávislú Academie Suisse, kde sa spoznal so Cézannom a Pissarom. V nasledujúcich rokoch sa pre jeho maliarstvo stalo svojou farebnosťou krajiny a prostredím inšpiratívne Alžírsko, kde absolvoval povinnú vojenskú službu. V roku 1862 sa kvôli chorobe vrátil do Francúzska. Vrátil sa na univerzitu a vstúpil do súkromného ateliéru Charlesa Gleyra, kde spoznal Renoira i ďalších maliarov. Boli im spoločné podobné myšlienky a názory na umenie, ktoré sa neskôr stali známe ako impresionizmus (maľba v prírode, snahy o zachytenie okamihu, jeho atmosféry).

Prvou galériou, ktorú som vo svojom živote navštívila, bola Ermitáž. Nemala som predstavu, aká je rozsiahla a priznám sa, išla som tam najmä preto, lebo Ermitáž k Petrohradu (vtedy ešte Leningradu) jednoducho patrí, a teda sa patrí ju navštíviť. Netušila som, že v Ermitáži sa vo mne zaseje zrnko skutočného záujmu a že ďalšie galérie, ktoré som navštívila, už neboli v mojom programe len preto, že sa to patrí, alebo preto, aby som sa mohla pochváliť, ale že som skutočne po tom túžila. Čuduj sa svete, najviac času som vtedy v Ermitáži strávila v oddelení impresionistov, expresionistov a kubistov, ktoré som dovtedy a priori vnútorne zaznávala. No najviac ma za srdce chytili impresionisti. Mám problémy so zrakom, preto som si myslela, že čím bližšie k obrazu prídem, tým lepšie uvidím detaily. Ktosi vedľa mňa mi povedal, že zvlášť pri impresionistoch musím ustúpiť dozadu, aby som mohla začať vnímať obraz ako celok, lebo zblízka uvidím len drobné machule, ktoré obraz vytvárajú. V Ermitáži boli aj obrazy Moneta a Maneta. Ich veľmi podobné mená občas môžu spôsobovať zmätok, ale ja viem, že Monetove obrazy vo mne rezonujú viac.

Východ slnka
Východ slnka (zdroj: Zdroj: Wikipédia)
Pani Monetová a jej syn
Pani Monetová a jej syn (zdroj: Zdroj: Internet)

6. december

Sviatok sv. Mikuláša, patróna detí. Sv. Mikuláš patrí medzi najobľúbenejších svätých. Žil v 4. storočí v Myre, kde pôsobil ako biskup. Tento deň je spomienkou na jeho dobrotivé činy, pomoc ľuďom v núdzi a na jeho mimoriadnu zbožnosť. Je považovaný za patróna detí.

Ako dieťa som sa na Mikuláša vždy tešila a zároveň sa bála. Tešila som sa na darčeky, ktoré mi prinesie a bála som sa jeho otázok. Lebo pred darčekmi vždy prišli na rad najprv otázky - či sme boli dobré (tri sestry), či sme poslúchali mamu a ocka, či máme dobré známky v škole a podobne. Mikuláša robila jedna naša pani suseda, ktorá nás ako deti občas povartovala, keď to mama súrne potrebovala. Nuž nečudo, že nás dobre poznala a dobre vedela, čo sa nás má pýtať, aby nás trocha potrápila. Okrem toho 6. december bol dňom narodenín našej mamy; toho roku by slávila okrúhle výročie. (Posielame pozdrav do neba.)

24. december

Pred sto rokmi sa narodila Zdenka Schellingová, slovenská reholníčka rádu Milosrdných sestier Svätého kríža a jedna z obetí prenasledovania katolíckej Cirkvi v poFebruárovom Československu.

Narodila sa v Krivej na Orave ako Cecília. Do noviciátu v kláštore v Podunajských Biskupiciach nastúpila ako šestnásťročná a prijala meno Zdenka. O rok neskôr zložila prvé rehoľné sľuby. Dôvodom jej uväznenia v roku 1952 bolo, že pomohla k úteku jednému kňazovi a trom bohoslovcom. Po niekoľkomesačnom vyšetrovaní a mučení ju odsúdili za velezradu na 12 rokov väzenia a 10 rokov straty občianskych práv. Počas nasledujúcich troch rokov ju väznili v Bratislave, Rimavskej Sobote, Pardubiciach, Brne i na pražskom Pankráci. Väzením a mučením vážne podlomené zdravie spôsobilo, že ju 16. apríla 1955 podmienečne prepustili a ako pacientku ju prijali do trnavskej nemocnice. V tom istom roku tu 31. júla zomrela. O 25 rokov neskôr - 6. apríla 1970 - ju súd oslobodil od žaloby pre trestný čin velezrady a vzápätí 18. novembra Najvyšší súd SSR zrušil rozsudok v celom rozsahu. V roku 1979 boli jej pozostatky z trnavského cintorína prenesené na kláštorný cintorín v Podunajských Biskupiciach a v roku 2003 presunuté do kláštorného kostola. V roku 2000 bol otvorený proces jej blahorečenia a 14. septembra 2003 ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za blahoslavenú.

V čase Zdenkinho blahorečenia v našom mestečku, vo farnosti, pôsobila rehoľa Milosrdných sestier Svätého kríža. A tak je prirodzené, že sme sa s jej životom a útrapami zžili možno viac ako v iných farnostiach. Navždy sa mi do pamäti vryla jedna myšlienka z jej denníka, ktorú ako názov knihy o osude sr. Zdenky použil Anton Habovštiak: "Za mrakmi je moje milované Slnko." Viackrát som si potom neskôr v ťažších životných situáciach túto vetu pripomenula. Slnko sa nakoniec vždy ukáže.

31. december

Pred štvrťstoročím bol oficiálne rozpustený Sovietsky zväz, resp. Zväz sovietskych socialistických republík (ZSSR).

Reálie dobre známe pamätníkom socializmu sú dnešnej mládeži väčšinou neznáme. Sovietsky zväz bol federatívny socialistický zväzový štát, ktorý vznikol v roku 1922. Rozprestieral sa na území východnej Európy plus strednej a severnej Ázie a svojou rozlohou zaberal takmer šestinu súše sveta. Spájal v sebe množstvo národov a národností a bývalá Československá socialistická republika sústavne deklarovala spojenectvo s ním na večné časy a nikdy inak na mnohých transparentoch počas prvomájových sprievodov, osláv Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie, pri príležitosti štátnických návštev a podobne. No viera a večnosť boli pojmy, proti ktorým materialistický socializmus zároveň zvádzal ideologický boj. Nakoniec sa v roku 1989 socialistické večné časy pominuli, ani o Leninovi už nehovoria, že je večne živý. Socialistická "večnosť" bol obyčajný fake. 

Prečítajte si tiež

1.Historický kalendár – november 2016; 2.Historický kalendár – október 2016; 3.Historický kalendár – september 2016; 4.Historický kalendár – august 2016; 5.Historický kalendár – júl 2016; 6.Historický kalendár – jún 2016; 7.Historický kalendár – máj 2016; 8.Historický kalendár – apríl 2016; 9.Historický kalendár – marec 2016; 10.Historický kalendár – február 2016; 11.Historický kalendár – január 2016

Agáta Krupová

Agáta Krupová

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  93x

Zaujíma ma spoločnosť, kultúra, tradície a mnohé iné, rada píšem o zážitkoch všed- ného dňa, občas sem pripletiem i nejaký recept. Predtým som viac písala o Londýne a Anglicku, lebo som tam istý čas žila a stále tam žijú moji najbližší. V ostatnom čase sa začínam viac venovať rodnému mestečku Hanušovce nad Topľou a jeho okoliu - prírode, histórii, pamiatkam i zaujímavým ľuďom. Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoHanušovce nad Topľou a okolieLondýn, Veľká BritániaMestá a miesta Veľkej BritánieKnihyFilm a televíziaDivadloReceptyJazyk, nárečie, slangZvyky, tradície, obradyHistorický kalendárDetiSpomienkyAj taký je životZamysleniaNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu