V hanušovskom archeoparku začala sezóna

Autor: Agáta Krupová | 6.4.2016 o 23:35 | (upravené 28.6.2016 o 18:16) Karma článku: 5,00 | Prečítané:  1122x

Pred dvomi rokmi bol v Hanušovciach nad Topľou otvorený archeopark zrealizovaný cez projekt EÚ v rámci programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovensko. Dnes v ňom začala tohtoročná letná sezóna.

Archeopark sa rozprestiera vnútri mohutnej palisádovej ohrady zo smrekových kolov osadených v nízkom valovom násype. Palisáda archeopark nielen chráni, ale zároveň je ukážkou jednoduchého typu opevnenia z praveku a včasného stredoveku.

Päť objektov v archeoparku je rekonštrukciou skutočných archeologických nálezov z východného Slovenska.

Prvý objekt je rekonštrukciou obydlia aurignacienskej kultúry z obce Tibava v okrese Sobrance (34 tisíc - 28 tisíc rokov p.n.l.), ktorý patril mladopaleolitickým lovcom.

Objekt roľníkov z mladšej doby kamennej, ktorý patril nositeľom ľudu kultúry s východnou lineárnou keramikou (polovica 6. tisícročia p.n.l.) bol postavený podľa pôdorysu objektu z Košíc Galgovca. Keďže tento ľud už poznal poľnohospodárstvo, nachádza sa tu poľnohospodárske náradie dokumentujúce toto obdobie, i ukážky keramiky či brúsenej kamenne industrie.

Tretím objektom je obydlie gávskej kultúry z neskorej doby bronzovej  (9. - 8. storočie p.n.l.) podľa pôdorysu obydlia odkrytého v Nižnom Hrušove v okrese Vranov nad Topľou.

Štvrtý objekt predstavuje obydlie z mladšej doby železnej (polovica 1. storočia p.n.l.) z hradiska Zemplín v okrese Trebišov. Okrem mnohých iných vecí tu pozornosť určite zaujme bicí hudobný nástroj zvaný sistrum.

Posledným objektom v archeoparku nie je rekonštrukcia, ale možný vzhľad zrubového obydlia z 9. storočia n. l. podľa pôdorysu čiastočne zachyteného objektu zo Skrabského v okrese Vranov nad Topľou.

Keďže dnes bolo v archeoparku otvorenie sezóny 2016, ožil tu život dávnovekých kultúr cez streľbu lukom, výrobu šperkov, tkanie náramkov, výrobu keramiky ručne i na hrnčiarskom kruhu, varenie ovsenej kaše podávanej so sladkým medom - všetko v podaní pracovníkov Vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou. Záverečnou atrakciou pre detského návštevníka bola jazda na koníkoch, ktoré sem prišli z neďalekého Ranču Breziny v Pavlovciach. Nadšenie detí azda najviac vystihujú slová jedného dievčatka, ktoré ešte len v polovici obhliadky archeoparku si pri svojej pani učiteľke povzdychlo: "Mne sa odtiaľ nebude chcieť odísť..."

 

Prečítajte si aj:

Stará láska nehrdzavie

Besní doktori

Veľká vojna u nás

 

Zdroj historickej faktografie:

Kotorová-Jenčová, M.: Archeopark. Živá Archeológia. 2015

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Slovensko vyhostilo diplomatov Moskvy. Čo urobia Rusi? (otázky a odpovede)

Slovensko je prvou krajinou, ktorá vyjadrila solidaritu s Českom vyhostením diplomatov.

Otázky a odpovede

Čo sa zmení v SME po odchode Penty? Otázky a odpovede

Penta odchádza zo SME.

Komentár Zuzany Kepplovej

Česi robia neriadený reštart

Čo chceme z témy vrbětickej agresie dostať my?


Už ste čítali?