V hanušovskom archeoparku začala sezóna

Autor: Agáta Krupová | 6.4.2016 o 23:35 | (upravené 28.6.2016 o 18:16) Karma článku: 5,00 | Prečítané:  848x

Pred dvomi rokmi bol v Hanušovciach nad Topľou otvorený archeopark zrealizovaný cez projekt EÚ v rámci programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovensko. Dnes v ňom začala tohtoročná letná sezóna.

Archeopark sa rozprestiera vnútri mohutnej palisádovej ohrady zo smrekových kolov osadených v nízkom valovom násype. Palisáda archeopark nielen chráni, ale zároveň je ukážkou jednoduchého typu opevnenia z praveku a včasného stredoveku.

Päť objektov v archeoparku je rekonštrukciou skutočných archeologických nálezov z východného Slovenska.

Prvý objekt je rekonštrukciou obydlia aurignacienskej kultúry z obce Tibava v okrese Sobrance (34 tisíc - 28 tisíc rokov p.n.l.), ktorý patril mladopaleolitickým lovcom.

Objekt roľníkov z mladšej doby kamennej, ktorý patril nositeľom ľudu kultúry s východnou lineárnou keramikou (polovica 6. tisícročia p.n.l.) bol postavený podľa pôdorysu objektu z Košíc Galgovca. Keďže tento ľud už poznal poľnohospodárstvo, nachádza sa tu poľnohospodárske náradie dokumentujúce toto obdobie, i ukážky keramiky či brúsenej kamenne industrie.

Tretím objektom je obydlie gávskej kultúry z neskorej doby bronzovej  (9. - 8. storočie p.n.l.) podľa pôdorysu obydlia odkrytého v Nižnom Hrušove v okrese Vranov nad Topľou.

Štvrtý objekt predstavuje obydlie z mladšej doby železnej (polovica 1. storočia p.n.l.) z hradiska Zemplín v okrese Trebišov. Okrem mnohých iných vecí tu pozornosť určite zaujme bicí hudobný nástroj zvaný sistrum.

Posledným objektom v archeoparku nie je rekonštrukcia, ale možný vzhľad zrubového obydlia z 9. storočia n. l. podľa pôdorysu čiastočne zachyteného objektu zo Skrabského v okrese Vranov nad Topľou.

Keďže dnes bolo v archeoparku otvorenie sezóny 2016, ožil tu život dávnovekých kultúr cez streľbu lukom, výrobu šperkov, tkanie náramkov, výrobu keramiky ručne i na hrnčiarskom kruhu, varenie ovsenej kaše podávanej so sladkým medom - všetko v podaní pracovníkov Vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou. Záverečnou atrakciou pre detského návštevníka bola jazda na koníkoch, ktoré sem prišli z neďalekého Ranču Breziny v Pavlovciach. Nadšenie detí azda najviac vystihujú slová jedného dievčatka, ktoré ešte len v polovici obhliadky archeoparku si pri svojej pani učiteľke povzdychlo: "Mne sa odtiaľ nebude chcieť odísť..."

 

Prečítajte si aj:

Stará láska nehrdzavie

Besní doktori

Veľká vojna u nás

 

Zdroj historickej faktografie:

Kotorová-Jenčová, M.: Archeopark. Živá Archeológia. 2015

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

EKONOMIKA

Daniari pripravili na Remetu trestné oznámenie, na políciu neodišlo

Firma buduje tunel za 410 miliónov eur.

ŠPORT

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Pár hodín po maturite

Podmaníková vraj favoritku rozplakala.


Už ste čítali?