Importované šváby

Autor: Agáta Krupová | 17.11.2014 o 22:53 | Karma článku: 6,59 | Prečítané:  623x

Minule ma čakal odkaz, že v sobotu bude v každom byte nášho domu prevedená dezinsekcia proti nepríjemným spoločníkom. Vraj zo švábieho chovu. Ako to? – pýtala som sa sama seba. Od vysokoškolských čias som chvalabohu žiadneho z ich čeľade nestretla. Byt, v ktorom žijem, má už  veru rovných dvadsaťpäť, presne ako Nežná. Za celé to štvrťstoročie sa vonku okolo kontajnerov sem-tam niečo šuchlo, veď občas sa našla nejaká príčina, že sa tým stvoreniam oplatilo okolo nich sliediť. Ale byty nám nechávali na pokoji. A tu zrazu počujem o hrozbe inej invázie.

Nešlo mi to do hlavy. Taký zvuk by som určite neprepočula. Ak raz zakúsite, čo znamená cupitanie švábov po podlahe VŠ internátu, na to určite nezabudnete. A ani tapety nemám, ani červené ruky opuchnuté od ploštíc. Ani mravce v potravinovej skrinke som doposiaľ nevidela. Tak kde sú tie potvory? Teda aby ste si nemysleli, že som zatúžila po ich spoločnosti. Božechráň! Ale keď sa ide niečo dezinsektovať, predmet dezinsekcie predsa niekde musí byť, uvažovala som. Ale našťastie nie u mňa, pomyslela som si. No keď najvyššie hlavy nášho spoločenstva vlastníkov bytov k nám poslali dezinsektantov, určite to znamená, že sa niekde tie hávede objavili a je potrebné čím skôr zabrániť ich ďalšiemu šíreniu.

Počas dezinsekcie som sa s človekom, ktorý prevádzal ochranný postrek, pustila do reči. Nedalo mi a vyjadrila som pred ním svoje počudovanie. Šváby dnes? Je to možné? A ako to, že je to možné práve u nás?!

Usmieval sa od ucha k uchu: „Prečo sa tomu tak veľmi divíte?“

Až mi to vyrazilo dych. Čo si ten chlap o nás myslí? To vari žijeme až v takej špine?

On sa iba ďalej usmievkal a pokojne a zainteresovane mi vysvetľoval, ako sa v súčasnosti všetok taký a podobný hmyz dováža zo sveta. Ľudia cestujú kade-tade, niečo si nevedomky prinesú v batožine, iní si do bytu kúpia nejaký tovar zo slovenských obchodov, ale dovezený zo zahraničia a pri tovare majú v krabiciach pribalený aj „super bonus“.  

Naširoko som roztvorila oči. Veď to, o čom rozprával, má svoju logiku. Je to tak. Máloktorý Slovák sedí doma spokojne na zadku. Stále niekoho mrle žerú; jeden cestuje do zahraničia za prácou, iný za oddychom ...  A čože by som len tak všeobecne o Slovákoch. Prstom musím ukázať aj na seba a ostatných okolo mňa. Veď z nášho maličkého mestečka sú ľudia roztrúsení po celom svete – mladí, v strednom veku i tí, ktorým do dôchodku len krôčik chýba. Nájdete nás všade - v každom štáte Európy, v Amerike, Austrálii i Ázii a žeby už aj v Afrike? Bodaj by sme si potom zvonku niečo nepriniesli, no nie?

A tak nám neostáva nič iné, iba byť pripravení. Aj vy.

Buďte vždy pripravení!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?