Podarené reči našich detí II. - Smutný Prešov

Autor: Agáta Krupová | 1.9.2014 o 9:28 | Karma článku: 7,55 | Prečítané:  1517x

Pravidelný spoj MHD nás priviezol k autobusovej stanici trochu skôr, ako sme plánovali, autobus na cestu domov trochu meškal. K tomu sa pridala plánovaná časová rezerva, keby niečo zlyhalo. Všetko dohromady znamenalo dlhú dobu čakania. 

Pre oboch vnukov, ktorí boli u mňa na prázdninách, to bol dlhý čas ničnerobenia a nudy. Najmä mladší je poriadny temperament, a tak hneď vymýšľal, kam sa vyšplhať, potom skúšal, ako najdlhšie dokáže udržať rovnováhu v širokej roznožke s rozpätými rukami medzi dvomi zábradliami pol metra nad zemou a podobne. Človek aby ho z očí nespustil ani na sekundu.

Pomaly sa schádzali na stanovište aj ďalší cestujúci. Musela som pozornosť vnuka zaujať, aby sebe niečím neublížil a ostatných čakajúcich svojou hyperaktivitou nedráždil. Keďže veľmi rád číta, upriamila som jeho záujem na reklamné tabule a dlhú chvíľu sme si začali krátiť čítaním ich textov.  Starší vnuk po slovensky čítať vie, no mladší to ešte veľakrát neskúšal. Aj tak sa mu však celkom darilo. V krátkych textoch nebolo veľa mäkčeňov, ani pre anglicky hovoriacich ľudí problematické slovenské „c“, či ďalšie ťažšie spoluhlásky. Akurát dvojhlásky sa mu až na druhý či tretí pokus podarilo celkom pekne prečítať. Potom som upriamila ich pozornosť na autobus pristavený pri susednom stanovišti, aby čítali text z dvoch plagátov prilepených na okná autobusu. Staršieho vnuka však upútal výrazný nápis na bielej ploche autobusovej karosérie: SAD Prešov.

Starká, prečo je tam „SAD“ (vyslovil to „sæd“) Prešov?  

Je tam písané SAD, ale nie je to „sæd“. Vari si si myslel, že Prešov je smutný?  Pobavene som sa zasmiala.

Nie, nie. Ja myslím, je to „džəuk“ (žart)?. Trochu sa začervenal, že sa bavím na tom, že si niečo také mohol pomyslieť. Nerád chybí, lebo vždy chce byť vo všetkom perfektný.

Vieš, SAD je es-ei-di, teda to znamená Slovenská Autobusová Doprava, teda (začala som slová pomaličky slabikovať, aby sa zapojil so mnou do rozmýšľania):

Slovenská Slo---vak   

Autobusová Bus ...

Doprava → T --- ... (no kým som stihla vysloviť „T---ra---vel“, vnuk mi iniciatívne skočil do reči) ... to the right (doprava, teda vo význame vpravo, napravo). To sme sa už na tom všetci poriadne bavili.

Nuž, naša slovenčina má veľa homoným, a aj takým spôsobom ich s vnukmi postupne spoločne odhaľujeme podobne, ako mnohé ďalšie úskalia nášho neľahkého jazyka.

 

Občas slovenčinu poriadne skomolí. Ale veď aj ja občas podobne komolím v angličtine. No rozumieme si, ako keď mi minule skajpoval. Opýtala ho, kde je, odkiaľ mi volá:

Ja som od Marcusa a Samka dom. Teda že mi volá z domu svojich kamarátov.

 

Inokedy zasa:

Toto nemôžeš, môj zlatý ...

Prepáč, ja som neviel...

Prosím?

Ja som neviel.

To sa nepovie „neviel“, ale „nevedel“.

Ja nehovorím, ja som nevidel. Ja som neviel!

Počúvaj, zlato moje: Povie sa „ja to neviem“, ale keď chceš použiť „past tense“ (minulý čas), I didn´t know sa povie „ja som nevedel“... A „ja som nevidel“ je to, čo už vieš, teda I didn´t see...

Pritom musím dávať pozor, aby som pričastým opravovaním ich rozprávania a výslovnosti v slovenskom jazyku svojich vnukov od našej reči neodradila. Ale na druhej strane vidím, že najviac im pomáha komunikácia s ich rovesníkmi počas prázdnin na Slovensku. Ich slovenským kamarátom je jedno, čo a ako povedia, hlavná vec, že si spolu rozumejú. A to je teraz najhlavnejšie. 

 

Články s podobnou tematikou:

Podarené reči našich detí

Baba Jaga?

Trampoty zahraničného Slováčika prváčika

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?