Ste politicky exponovaná osoba?

Autor: Agáta Krupová | 17.6.2014 o 13:00 | Karma článku: 6,34 | Prečítané:  1161x

Potrebovala som zaslať peniaze do zahraničia, a tak som navštívila pracovisko Slovenskej pošty, ktorá sprostredkúva službu cez Western Union. Pracovníčka mi dala vyplniť formulár, v ktorom žiadali krajinu určenia, čiastku k odoslaniu a menu, meno a priezvisko prijímateľa. Na vyzvanie som pracovníčke pošty dala občiansky preukaz a ona do počítača zaznamenala všetky žiadané údaje o mne ako odosielateľovi.

Druhú časť formulára tvorili „Údaje na vyžiadanie / If required“. Nechala som ich nepovšimnuté. Tak sa stalo, že som si nevšimla ani po nich nasledujúci „POVINNÝ ÚDAJ / MANDATORY“ (oproti predchádzajúcim zvýraznený veľkými písmenami).

Keď pracovníčka pošty prebehla očami vyplnený formulár, opýtala sa:

„Ste politicky exponovaná osoba?“

Myslela som, že jej zle rozumiem, lebo som nechápala, prečo mi položila túto otázku, a tak som sa opýtala: „Prosím?“ Zopakovala ju aj s poznámkou, že som tento údaj nevyplnila. Ospravedlnila som sa, že som si otázku nevšimla a odpovedala som, že nie som politicky exponovaná osoba. Pani doplnila chýbajúci krížik v správnom poličku. Otázka ma však prekvapila, a tak som to aj nahlas vyjadrila.

„Je  to medzinárodná transakcia, preto musíte na ňu odpovedať,“ zareagovala pracovníčka pošty.

Politicky exponovanou osobou podľa § 6 zákona č. 297/2008 Z.z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu je fyzická osoba, ktorá je vo významnej verejnej funkcii a nemá po dobu jej výkonu a po dobu jedného roka od skončenia výkonu významnej verejnej funkcie trvalý pobyt na území Slovenskej republiky...

Má to byť teda ochrana pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a ochrana pred financovaním terorizmu. No pýtam sa, či skutočne niekto verí, že otázkou o politickej (ne)exponovanosti odosielateľa peňazí do zahraničia na formulári Western Union sa ten problém ustráži? Kontroluje niekto, či som uviedla správny údaj? Ak áno, potom je tá otázka zbytočná, lebo ak kontrolujú každého a preverujú „čistotu“ všetkých odosielaných peňazí do zahraničia, urobia to aj bez tejto otázky. Ak nie, potom je takisto zbytočné zadávať takú otázku, lebo keby som klamala a nikto ma nekontroluje, nikto mi na klamstvo nepríde.

Náhodne som sa pozrela tu a tu, no pri zahraničných formulároch „send money in person“ v rámci Western Union som si žiadnu otázku o politickej exponovanosti odosielateľa nevšimla. A ani v podmienkach SR nevidím jej zmysel.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

EKONOMIKA

Daniari pripravili na Remetu trestné oznámenie, na políciu neodišlo

Firma buduje tunel za 410 miliónov eur.

ŠPORT

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Pár hodín po maturite

Podmaníková vraj favoritku rozplakala.


Už ste čítali?