Nedeľný podvečer v Cassiobury Park

Autor: Agáta Krupová | 10.3.2014 o 14:47 | Karma článku: 9,17 | Prečítané:  653x

Konečne sa po dlhých upršaných dňoch, týždňoch, mesiacoch aj v Londýne a jeho okolí zjavilo slnko v celej svojej jarnej sile. Príjemné teplo až horúco vylákalo ľudí vonku, aj do parkov. Anglické parky sú zväčša rozľahlé a členité. Tvoria ich nielen trávnaté plochy a plochy s krovinatým a stromovým porastom, ale ich súčasťou bývajú aj menšie alebo väčšie vodné plochy, ihriská pre rôzne druhy športov, tenisové kurty a podobne. Ani v najmenšom parku neabsentuje hracia plocha pre deti, tzv. playground. Každý väčší park sa poväčšine od iných odlišuje nejakou vlastnou špecifickou črtou, atrakciou.

Cassiobury Park sa nachádza v intraviláne mesta Watford (Hertfordshire), cca 20 km severozápadne od Londýna. Bol vytvorený na pozemku, ktorý mestská samospráva v roku 1909 odkúpila od grófov z Essexu pre účely parku pre verejnosť. Neskôr bol park rozšírený a v súčasnosti má rozlohu viac ako 190 akrov (77 hektárov).

c2.JPG

Park je lokálna prírodná rezervácia. Sklon jeho zelených svahov je z východu na západ do údolia širokomeandrujúcej rieky Gade, ktorá tečie zo severu na juh. Pri parku narazíte aj na časť systému Grand Union Canal a množstvo rybníkov. Parkovú plochu tvoria kyslé a bažinaté lúky a pasienky, močiare, vodné lôžka žeruchy a jelšový lesík. V stromoch vraj hniezdi 46 druhov vtákov a je tu aj 7 zo 17 druhov netopierov, ktoré sú pôvodom z Veľkej Británie. Zo vzácnejších parkových drevín sa tu nachádzajú exempláre amerických dubov, ázijských jarabín či libanonský céder. V rokoch 2010 a 2011 tu bol zriadený náučný chodník.

Za riekou sa nachádza golfové ihrisko a za ním sa rozprestiera Whippendell Wood, teda Whippendellský les, ktorý v roku 1977 poslúžil filmárom ako filmová kulisa (les na planéte Naboo) pre natáčanie epizódy Skrytá hrozba zo seriálu Hviezdne vojny a o ktorom možno bude reč nabudúce. V lese vraj možno stretnúť aj líšky a jeleňov.

Celý park, hoci je voľne prístupnou oblasťou, je prekvapivo nedotknutý žiadnym vandalizmom. Pritom sa tu počas každého roka uskutoční množstvo zábavných a športových podujatí. Ročne park navštívi okolo 800 tisíc návštevníkov.

Súčasťou parku je miniatúrna železnica v blízkosti rieky Gade (rozchod koľají je 10¼", dĺžka 1010 yardov, t.j. 923,5m); komplex nízkych brodivých bazénikov, v ktorých sa v letnom období v sprievode rodičov poriadne vyčľapotajú aj tie najmenšie deti; tenisové kurty; bowlingová dráha; systém asfaltových ciest pre každé počasie a úkryty pred dažďom.

Viac informácií o parku nájdete tu a tu.

Včerajší podvečer som sa do Cassiobury Park vybrala na krátku prechádzku aj ja; odtiaľ sú nasledovné fotografie.

c3.JPG

c4.JPG

c5.JPG

c6.JPG

c7.JPG

c8.JPG

c9.JPG

c10.JPG

c12.JPG

c13.JPG

c14.JPG

c15.JPG

Táto časť parku brodivých bazénikov s malými fontánami ešte len čaká na vodu, na leto.

 

c16.JPG

c18.JPG

c23.JPG

c19.JPG

c17.JPG

c20.JPG

c21.JPG

c22.JPG

c24.JPG

c25.JPG

c26.JPG

 

Články s podobnou tematikou

Londýnske parky

Aldenhamský krajinný park

Závan čerstvého vzduchu z londýnskeho Wetlandu

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?