Magic cream

Autor: Agáta Krupová | 18.11.2013 o 6:29 | (upravené 18.11.2013 o 13:36) Karma článku: 9,36 | Prečítané:  902x

Bolo leto, desné horúčavy a ja s vnukmi na Slovensku. Jeden podvečer sme vyšli von, iba k bytovke. Spredu rušno od áut, vzadu kotolňa, plocha z betónových panelov, trávnik, pieskovisko, nesympatická lavička a dve nevábne preliezačky.

Sadla som si na lavičku, chlapci odbehli preliezať. Potom s ďalšími deťmi behali po tráve a kopali do lopty - akože futbal. Na moment dokonca zakotvili aj v piesku. V ten deň ich všetko zjavne nudilo - všade iba chvíľku, a radosti z ničoho. Bol to ich štvrtý slovenský prázdninový týždeň, ktorý sa niesol v znamení netrpezlivého očakávania mamy. Mala pricestovať o tri dni.

V ten deň som im prvýkrát vybrala z pivnice kolobežku - na pohľad a na výkon nič extra, iba taká šmejďácka. Doma majú oveľa lepšie, silnejšie, výkonnejšie, rýchlejšie. Pri bytovkách ani priestor s krátkymi chodníkmi nedával šancu na rozlet, ale povedala som si, že aspoň ten mladší sa na chvíľu s ňou zabaví. Nestalo sa. Kolobežka pri mne nudne čumela.

Zrazu sa pri nás objavili dvaja malí, asi troj-štvorroční podarení chlapci. Jeden blonďavý, druhý počarovný.  Už predtým sa s nami občas pustili do reči a vždy to bolo veselé.

-          Vy dvaja rozprávate po anglicky?

-          Hej, odpovedal jeden z vnukov.

-          Aj my. Chlapec so zvýšeným hlasom sa začal pred nami očividne predvádzať:

-          Čuješ, co ci teraz hutorim? To ja ci hutorim po angľicki. Čuješ? A un ci tiš daco povi po angľicki. Nu hutor teraz daco ti! Pokynul druhému a ten začal tiež vo svojej materčine.

-          Starká, nič nerozumiem, obrátil sa ku mne o pomoc vnuk.

-          Nevadí, keď sa naučíš aj po šarišsky, aj po cigánsky, budeš im rozumieť.

-          Čo je „po šarišsky", čo „po cigánsky"?

-          Slovak dialekt is „po šarišsky", Gypsies´ language is „po cigánsky".

V ten deň obaja kamaráti sedeli na malých, ale silných dvojkolesových bicyklíkoch. So starším vnukom sa začali o niečom dohovárať. No nerozumel všetko, čo povedali, tak sa prišiel opýtať:

-          Starká, čo znamená pretekať sa?

-          Competition, race, racing... rýchlo som lovila v pamäti.

Ukázal na kolobežku a opýtal sa:

-          Môžem?

Keby som bola tušila, čo sa v nasledujúcich sekundách stane, kolobežka by ani v ten deň pivnicu nebola opustila a už vôbec by som nebola prikývla na súhlas. No ja som to urobila. Veď čo sa mohlo stať na slabej kolobežke, na ktorej sa nedala dosiahnuť poriadna rýchlosť?

No stalo sa.

Akonáhle malí kamaráti zbadali, že súhlasne prikyvujem, nečakali na môjho vnuka, až k nim dorazí a naraz spoločne vyštartujú, ale s náskokom vyrazili vpred. Čo sa potom stalo? Vnuk, o niekoľko rokov starší od chlapcov, „nemohol" dopustiť, že ho malí drobci predbehnú. Veď je „zvyknutý" vyhrávať, a nie naopak. Nohou sa čo najprudšie odrazil s úmyslom čo najrýchlejšie vyraziť vpred. Nedomyslel však, že nie je doma, že dráha nie je tej kvality, na akú je zvyknutý a že aj kolobežka, ktorej sa držal, je preňho trochu malá a nepodá výkon, aký si on zaumienil dosiahnuť - kamarátov dobehnúť a predbehnúť. A tak, keď sa prudko odrazil a kolobežka mala nabrať na rýchlosti, neurobila to, ale sa prudko zasekla. V tom momente vnuk preletel ponad ňu a skončil na betóne. Samozrejme, bez ujmy na zdraví sa to nezaobišlo.

V nemocnici najprv čiastočne pod vplyvom zranenia, čiastočne tým, že žiadnu bolesť neočakával (ako som sa neskôr dozvedela), neprotestoval, keď ho išli prvýkrát pichať. Iba som videla, ako sa mu nepoznanou bolesťou zmenili zreničky, keď ihla vnikla do žily. V tom momente ním prudko myklo a pridusene vykríkol. Na druhý deň však naňho čakali ďalšie ihly, a to už bol zrazu veľký problém. Držala som ho ja, aj jedna zdravotná sestra a ďalšia sa snažila urobiť to, čo mala urobiť. No vnuk sa hádzal a nechcel dopustiť žiaden zákrok na svojej ruke. Nakoniec sa všetko podarilo, ale vnuk sa od bolesti a strachu celý triasol.

Keď som po príchode dcére hovorila, čo a ako bolo, opýtala sa ma: „A prečo mu nepotreli miesto pichnutia „magic" krémom, aby bolesť necítil?" Pozrela som na ňu s otázkou, lebo ja som o žiadnom magickom kréme zatiaľ nepočula. No dcéra tvrdila, že áno, v Anglicku, ak idú dieťa pichať, potrú mu miesto vpichu „magic cream"-om a ono potom bolesť necíti. Preto sa tam deti injekcií neboja a pri pichaní nevystrájajú.

Tak som si potom na internete hľadala, čo to ten magický krém vlastne je. Našla som stránku, leták o anestetike pre deti. A tam sa okrem iného píše:

'Magic Cream' is local anaesthetic cream that can be put on the hand or arm before injections so that they do not hurt so much. It works well for 9 out of 10 children. This cream is also called EMLA® or Ametop®

V preklade zhruba toľko, že „magický krém" je lokálne anestetikum, ktoré sa môže použiť na ruku alebo na rameno pred injekciou, v takom prípade vpich silno nebolí. Vraj to platí na 9 z 10 detí.

Pri surfovaní po internete som našla zmienku, že v Čechách sa kožné anestetikum EMLA dá voľne kúpiť v lekárňach. V slovenských pomeroch sa kožné anestetiká spomínajú najmä pri uplatňovaní permanentného make up-u.

Myslím, že by sa takéto kožné anestetikum malo pri deťoch používať aj v slovenských zdravotníckych zariadeniach. Niektoré deti prežívajú bolesť ľahšie, iné veľmi ťažko. Preto ak je možnosť deti zbytočne nestresovať a netrápiť, mala by sa využiť a dostať do každodennej praxe.

 

 

Niektoré porovnania slovenského a britského zdravotníctva nájdete v článku:

Donedávna som jednoznačne preferovala slovenské zdravotníctvo

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?