Výstrižky z novín

Autor: Agáta Krupová | 15.9.2012 o 22:07 | Karma článku: 10,04 | Prečítané:  445x

Robí to z vás ešte niekto? Teda že si občas z novín niečo vystrihnete a potom sa k tomu skôr alebo neskôr vrátite? Dôvod môže byť rôzny.

Ja osobne áno, najmä tu, v Anglicku. Napriek tomu, že veľmi rada používam počítač a že bez neho a internetu si už neviem predstaviť život, rada siaham aj po tlačených novinách a občas si z nich niečo vystrihnem a odložím. V dávnych dobách, keď ešte počítače neboli na svete alebo lepšie povedané, ešte sme nevedeli, že raz k nám prídu a my budeme na nich závislí, robila som si svoju vlastnú kartotéku odbornej literatúry a odborných článkov, ktoré som potrebovala ku svojej práci a mnohé tlačoviny mám doma na Slovensku zviazané a uložené v knižnici. Potom prišli počítače a všetky novonadobudnuté informácie som uchovávala v nich. No občas počítač vybuchol, zamrzli dáta, občas som musela meniť zálohové nosiče, lebo vývoj išiel dopredu a ja som nechcela o zhromaždené informácie prísť. No to, čo som si voľakedy v predpočítačovej dobe spracovala ako kartotéku, to som mala vždy prehľadné a poruke.

Aj v súčasnosti, tak ako predtým, sa stále rada prehrabávam v starých novinách. Z niektorých si len vypisujem bibliografické údaje o niektorých článkoch, z iných si robím výstrižky.

A tak dnes som sa opäť po dlhšom čase oddávala mojej obľúbenej činnosti, hrabaniu sa v novinách. Nie vždy mám totiž dostatok času prejsť si ich poriadne celé, lebo v angličtine mi čítanie ide pomalšie ako v mojom rodnom jazyku. Preto noviny ukladám na kôpku a keď mám čas, sadám si k nim a lúskam to, čo ma najviac zaujíma. Potom si to vystrihujem. Dávam pozor, aby vždy na odstrihnutej časti ostalo logo novín s dátumom a stranou. Ak to nie je možné a ja nechcem uskladňovať tie časti, ktoré ma nezaujímajú a zbytočne zvyšujú objem, nezabudnem si k článku o ňom starostlivo zapísať všetky potrebné bibliografické údaje. Potom si ich potriedim podľa zamerania, podľa nosných tém, aby som v nich nemala chaos pri hľadaní niečoho konkrétneho a založím do obalu. Pre moju súkromnú potrebu to stačí.

Nuž, mohla som túto sobotu stráviť aj lepšie, pomyslí si niekto. Mohla som relaxovať vonku, v parku, v múzeu či galérii... No ja som dnes celkom príjemne prežila dnešný deň pri novinách. Dozvedela som sa opäť mnoho zaujímavého o meste a krajine, kde som počas posledných rokov žila, ktoré mi prirástli k srdcu, ale odkiaľ zakrátko odchádzam do rodnej krajiny, kde som predsa len skutočne doma.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?