Stručne o londýnskej hromadnej doprave nielen v čase olympiády

Autor: Agáta Krupová | 20.7.2012 o 1:19 | Karma článku: 7,34 | Prečítané:  2295x

Minule zavítala do Londýna jedna známa, ktorá tu žila pred viacerými rokmi. Mala sa tu zdržať jeden týždeň. Pri plánovaní výdavkov na londýnsku hromadnú dopravu si rozpočtovala 20 libier za týždenný lístok, ktorý by zahŕňal autobusovú dopravu a metro. Samozrejme, za tie roky, čo tu nebola, posunuli sa ceny cestovného smerom nahor aj v britskej metropole a 20 libier týždenne pri každodennom cestovaní metrom a autobusom je málo. No napriek tomu, že ceny za cestovné lístky prostriedkami hromadnej dopravy nie sú najlacnejšie, je dobré vedieť, ako ušetriť na cestovnom zvlášť teraz, v čase blížiacich sa Olympijských hier Londýn 2012. Pri týždennom pobyte a dennom pohybe z miesta na miesto sa môže jednať o nezanedbateľnú finančnú čiastku.

http://www.petrolprices.com/public-transport.htmlhttp://www.petrolprices.com/public-transport.html

Čo sa týka samotnej olympiády, pri zakupovaní vstupeniek na súťaže v jednotlivých športových disciplínach cez britskú olympijskú agentúru je v cene vstupenky automaticky zahrnutý aj celodenný cestovný lístok v zónach 1-9, tzv. Travelcard Olympic Games. No mnohí, ktorí sem zavítajú, sa tu nezdržia iba jeden deň a nie každý z nich má v Londýne rodinu či priateľov, ktorí vďačne poradia, pomôžu. Na pomoc turistom, návštevníkom Olympijských hier Londýn 2012 bol zriadený internetový sprievodca London travel guide - Wikitravel. Nachádzajú sa tu mnohé informácie o hlavnom meste Veľkej Británie, o jeho histórii, pamiatkach, atrakciách, ubytovaní, stravovaní, doprave a iné.

Čo sa týka cestovania prostriedkami hromadnej dopravy, v Londýne je cestovanie za peňažnú hotovosť (cash) najdrahšie, teda podstatne drahšie ako prostredníctvom Oystercard a Travelcard, a po ďalšie: zľavy na cestovnom si môže uplatniť každý - Londýnčan aj jednodňový turista Londýna.

Najviac sa tu využíva Oystercard. Je to elektronická karta, ktorú možno zakúpiť, resp. prepožičať na hociktorej stanici Underground (metro). Investícia do Oystercard síce vyjde na £5, ale peniaze sa cestujúcemu vrátia na ušetrenom cestovnom už možno hneď prvý deň. Záleží od toho, odkiaľ kam cestuje a aké prostriedky hromadnej dopravy používa.

Ak kartu cestujúci prestane potrebovať, môže ju vrátiť na niektorej zo staníc metra, kde mu budú peniaze (£5) refundované v plnej výške. Ak si ju ponechá, môže ju použiť pri ďalších návštevách Londýna, resp. iný člen jeho rodiny. Oystercard totiž nie je viazaná na konkrétneho používateľa.

Nutnosť registrácie tejto karty je vtedy, ak využívate mesačné Travelcards. Okrem toho je kartu potrebné zaregistrovať vtedy, ak si ju chcete zabezpečiť pred stratou či krádežou. Po nahlásení prípadnej krádeže alebo straty Oystercard, vám v takom prípade bude refundovaný jej zostatkový kredit.

Jedna karta môže naraz uchovávať až tri časové cestovné lístky Travelcards. Oystercard je multimodálna, to znamená, že sa môže používať v autobusoch, električkách, v metre (Underground), pozemnej železnici (Overground) a DLR (Docklands Light Railway).

Dobíjať kredit na Oystercard môžete na staniciach metra a autobusových staniciach, v obchodoch, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v blízkosti autobusových zastávok a sú označené logom Oystercard, ale aj cez telefón a internet.

A koľkože môžete ušetriť používaním Oystercard? Uvediem aspoň malý príklad.

Povedzme, že sa rozhodnete používať niektorý deň iba autobus. Lístok z jednej zastávky na druhú alebo na konečnú stojí v hotovosti £2,30, ak použijete Oystercard, stojí vás lístok iba £1,35. Ak teda použijete autobus dvakrát a platíte v hotovosti, stojí vás to £4,60. Ak však použijete Oystercard, môžete v jeden deň na Oystercard cestovať bez obmedzenia a nezaplatíte viac ako £4,20 (jedna cesta £1,35; dve cesty £2,70; tri cesty £4,05; štyri a viac ciest £4,20). Týždenný buspass, t.j. cestovanie autobusom bez obmedzenia 7 dní od jeho zakúpenia, stojí £18,80. Ak si túto sumu vydelíte, vyjde vám necelých £2,70 na jeden deň.

Trochu komplikovanejšie je to pri cestovaní metrom, lebo tu sa zohľadňuje, či prechádzate iba jednou zónou, alebo viacerými zónami (spolu je ich 9), tiež či cestujete v čase dopravnej špičky (6.00 - 9.30 hod a 16.00 - 19.00 hod.) alebo mimo nej. Platí tu tiež princíp denných „stropov" ako pri platbe za cestovné autobusom a cestovné v čase dopravnej špičky je podstatne vyššie ako mimo nej.

A ešte jedna veľmi dôležitá pripomienka: Nezabudnite poriadne priložiť kartu k čítaciemu zariadeniu pred a po skončení cesty metrom aj v prípade, že sú turnikety otvorené. Inak vás môže veľmi nemilo prekvapiť peňažná sankcia automaticky odrátaná z kreditu vašej karty.

Oveľa viac a podrobnejšie sa o Londýne dozviete na http://wikitravel.org/en/London a úplne konkrétne o Oystercard a cenách cestovného na https://oyster.tfl.gov.uk/.

Niektoré informácie sú obsiahnuté aj na slovenských stránkach wikipédie http://sk.wikipedia.org/wiki/Oyster_Card a http://sk.wikipedia.org/wiki/Docklands_Light_Railway, avšak  tam uvedené informácie o cenách cestovného sú v súčasnosti už neaktuálne.

 

 

Ďalšie články s dopravnou tematikou

O lízankových dámach a ich dopravnej službe

London-Harrow II. - Miesto prvej smrteľnej nehody vodiča auta v GB

Lebo sneží

Vodič, prosím, daj chodcovi prednosť

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?