Aldenhamský krajinný park

Autor: Agáta Krupová | 11.7.2012 o 15:43 | (upravené 1.5.2014 o 14:47) Karma článku: 6,55 | Prečítané:  521x

Aldenham Country Park, ktorý sa nachádza 12 míľ (necelých 20km) severozápadne od Londýna, je svojou ponukou zameraný najmä na rodiny s deťmi, detského návštevníka. Značná časť parku je tvorená v krajine, a tak je park pekným miestom plným zelene a stromov stvoreným na vychádzky, jazdy na poníkoch, či prechádzky stoakrovým lesom Macka Pu známeho z filmovej rozprávky Winnie the Pooh. Okrem toho tu deti s rodičmi môžu navštíviť farmu s domácimi zvieratami, alebo sa môžu zahrať na ihrisku, ktoré sa svojím charakterom od iných trošičku odlišuje. Mnohí tu radi využívajú príležitosť šplhania do korún stromov alebo fitness na čerstvom vzduchu.

Park bol otvorený v roku 1973. Vznikol za účelom pokojnej vidieckej rekreácie, ochrany prírody, vytvorenia náučných chodníkov a pre zachovanie vzácnych plemien domácich zvierat. Jeho vlastníkom je Rada grófstva Hertfordshire (Hertfordshire County Council). Hneď od začiatku sa stal veľmi obľúbeným oddychovým miestom, kam sa mnohí návštevníci každý rok vždy radi vracajú. Preto je len samozrejmé, že sa tu sústavne vylepšuje kvalita a zvyšuje pestrosť ponuky parkových zariadení. Napriek tomu Aldenhamský krajinný park naďalej zostáva oázou ticha, pokoja.

acp8.jpg

acp4a.jpg

Vršky ciest, ktoré sa blížia k Aldenhamu sú pozoruhodne priame, iba zriedka jemných kriviek, aby sa zabránilo strmému stúpaniu. Je to preto, lebo pôvodne sa tade spúšťalo palivové drevo do Londýna.

Súčasťou parku je cca 60 akrové jazero (= 24 hektárov vodnej plochy). Jazero bolo vyhĺbené francúzskymi vojnovými zajatcami v roku 1795, aby napomohlo udržiavanie miestnych riečnych hladín po vybudovaní kanála Grand Union. (Poznámka: Grand Union Canal je súčasťou britského kanálového systému, ktorý začína v Londýne a končí v Birminghame. Jeho dĺžka je 137 míľ, t.j. 220 km.) Na prechádzke okolo jazera zaujme pozornosť vodné vtáctvo, rybári i plachetnice jachtárskeho klubu.

acp3.jpg

acp23.jpg

acp24.jpg

acp25.jpg

Pre najmenšie deti sa tu nachádza 100 akrový les Medvedíka Pú a jeho priateľov. Rozprávkové postavičky ožívajú v rozprávkových objektoch a deti sa zrazu ocitajú nie pred plátnom kina či doma pred televíznou obrazovkou, ale vstúpia  do rozprávkového sveta reálnych rozmerov. Vstup do tohto areálu je zdarma.

acp5.jpg

acp12.jpg

acp15.jpg

acp16.jpg

acp17.jpg

acp18.jpg

acp19.jpg

acp21.jpg

Kŕmiť zvieratá môžu deti s rodičmi na farme, kde sa chovajú rôzne druhy hydiny (sliepky, morky, perličky, husi, kačice), kozy, jahňatá, ovce, hovädzí dobytok, či ošípané. Vstupné na farmu sú 3 libry, v čom je zahrnuté aj vrecko s krmivom pre zvieratá. Rodinné vstupné (až do 5 členov) je iba 10 libier. V priestoroch farmy sa nachádza tiež dobrodružné ihrisko (adventure play area), pikniková zóna, toalety a početnejšie umývadlá pre hygienu rúk, ktoré sú po kontakte so zvieratami nevyhnutnosťou.

acp26.jpg

acp29.jpg

acp30.jpg

acp31.jpg

acp32.jpg

acp33.jpg

acp34.jpg

acp35.jpg

acp36.jpg

Deti sa poriadne vyšantia na ihriskách. V blízkosti farmy sú dve - jedno pre najmenších a dobrodružné ihrisko pre staršie deti.

acp37.jpg

acp38.jpg

acp39.jpg

Ďalšími platenými zariadeniami je jazda na poníkoch, šplhanie do sietí medzi korunami stromov (platí sa za deti, nie za rodičov) alebo fitness na čerstvom vzduchu a zelenej tráve.

Jeden deň na návštevu nestačí, ak ambíciou nie je iba letmé oboznámenie sa so všetkým, čo Aldenham Country Park ponúka.

 

Zdroje faktografických informácií:

http://www.aldenhamcountrypark.co.uk/

http://en.wikipedia.org/wiki/Aldenham_Country_Park

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?