Závan čerstvého vzduchu z londýnskeho Wetlandu

Autor: Agáta Krupová | 27.5.2012 o 7:39 | Karma článku: 9,90 | Prečítané:  538x

V hlavnom meste Veľkej Británie je London Wetland Centre veľmi vďačným miestom, ak chcete stráviť deň v prírode a zároveň zotrvať v meste. Tento kúsok vidieka v Barnes je pokojným zátiším, kde si to okrem vodného vtáctva a iných živočíchov dokážu poriadne užiť aj ľudia.

 

V rámci celého areálu je vytvorených veľa biotopov pre voľne žijúce živočíchy - jazierka, malé vodné nádrže a záhrady, lúky, trstiny, ktoré sa stali domovom pre vodné vtáky, mloky, žaby a iné živočíchy vyskytujúce sa v oblasti mokradí. Za obdobie od otvorenia centra tu vraj bolo videných viac ako 200 druhov vtákov.

London Wetland Centre je skvelým miestom pre relaxačné prechádzky chodníkmi, ktoré sa kľukatia pomedzi rybníky a lúky, resp. sú miestom, kde si môžete posedieť a nerušene sledovať kačice, labute, penice, vážky, vodné hlodavce, netopiere. V každom ročnom období tu môžete zažiť niečo iné. Avšak pozor - nemôžete si tu so sebou priniesť napríklad psa, kolieskové korčule, kolobežky či bicykle a ak, tak ich musíte nechať (na parkovisku, v aute...) pred vstupom do areálu. Zakázané sú tu tiež športové hry a jogging. Prečo? Lebo hlavnou zásadou pri návšteve tohto centra je rešpektovať biotopy a voľne žijúce zvieratá tak, aby nedochádzalo k neprimeranému hluku. Toto centrum je totiž chránená krajinná oblasť.

V minulom roku oslávil Wildfowl & Wetland Trust 65. výročie od svojho vzniku (rok 1946). Trust zahŕňa aj osem ďalších centier tohto druhu na území Anglicka, Škótska, Walesu a Severného Írska na ploche 2600 hektárov. Všetky tieto centrá nie sú len centrami oddychu, ale aj vzdelávania.

wet1.jpg

wet2.jpg

wet7.jpg

wet9.jpg

wet11.jpg

Ak chcete vtáky naozaj nerušene sledovať, máte k tomu vytvorené podmienky aj v tejto drevenej pozorovateľni.

wet10.jpg

Vtáky sú zvyknuté na prítomnosť človeka, môžete sa k nim priblížiť na dotyk, občas sa doslova pletú človeku popod nohy.

wet16.jpg

Pri vstupe do areálu sa nachádza aj malé múzeum, kde sa môžete niečo dozvedieť o živote vodných živočíchov. Pre deti je tu tiež vytvorený priestor na logické a iné hry.

wet18.jpg

wet20.jpg

wet25.jpg

S výnimkou 25. decembra je v London Wetland Centre otvorené každý deň kalendárneho roka.

 

 

 

Zdroj faktografických informácií:

http://www.wwt.org.uk/

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?