O londýnskej botanickej záhrade

Autor: Agáta Krupová | 23.4.2012 o 12:25 | Karma článku: 7,07 | Prečítané:  1025x

Ak sa vyberáme niekde von spolu s deťmi, tak najčastejšie vyberáme parky alebo im podobné miesta, kde majú deti voľnosť, kde ich sústavne netreba upozorňovať, čo nemôžu robiť, čoho sa nemôžu dotýkať. A tak zákonite sú pri deťoch múzeá a galérie až ďalšie v poradí. No miesta ako Kew Gardens alebo Wetland sú pre nás ako stvorené, lebo vychutnávame krásu prírody, niečo nové sa dozvieme, v tráve si posedíme, urobíme piknik, deti sa hrajú, sledujú vtáky, obdivujú stromy, kvety, vytešujú sa z motýľov...

Kráľovské botanické záhrady Royal Botanic Gardens, Kew známe pod skráteným zľudoveným „Kew Gardens" sa nachádzajú v juhozápadnom Londýne pri ohybe rieky Temža na rozlohe 300 akrov. Počas svojej 250-ročnej histórie sa sústavne zveľaďovali a rozširovali. Do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO boli oficiálne zapísané 3. júla 2003.

 

kew1.jpg

kew2.jpg

kew3.jpg

kew5.jpg

kew6.jpg

kew8.jpg

kew9.jpg

kew11.jpg

 

Každý, kto tu zavíta, môže sa poprechádzať veľkoplošným skleníkom i rozsiahlym parkom s mnohými kvetinovými záhonmi, krami, drevinami i malými vodnými plochami, obzrieť si pagodu, pristaviť sa pri netradičných exponátoch, s deťmi ísť v závere na playground, aby rozšantili dlhou prechádzkou unavené nohy. Ak sa vám nechce veľa chodiť pešky, môžete nasadnúť do vláčika bez koľajníc a povoziť sa hore a dole, sem i tam a obzrieť si Kew Gardens omnoho rýchlejšie a bez veľkej fyzickej námahy.

 

kew13.jpg

kew14.jpg

kew15.jpg

 

V roku 2008 bol pre verejnosť vo výške 18 m nad zemou otvorený chodník tiahnuci sa naprieč korunami stromov, a to počas Medzinárodného dňa biodiverzity (biologickej rozmanitosti na všetkých úrovniach vývoja). "The Rhizotron and Xstrata Treetop Walkway" bol navrhnutý Marksom Barfieldom, ktorý je známy tiež ako architekt London Eye.

 

Pri príležitosti Letných olympijských hier 2012 v Londýne sú pred budovou Orangery (skleník, resp. zimná záhrada) obrovské efektné kvetinové olympijské kruhy, ktoré dokonca môžu niektorí cestujúci obdivovať zo vzduchu, ak ponad Kew Gardens letia lietadlom.

 

Botanická záhrada je tak rozsiahly komplex, že ho ťažko prejdete celý za jeden deň. Vždy je k čomu sa vracať, vždy je čo iné obdivovať v rôznych ročných obdobiach. Okrem toho sa tu môžete zapojiť do rôznych kurzov, prísť na koncerty, usporiadať svadobný obrad a podobne. Tento areál poskytuje naozaj mnohostranné možnosti jeho využitia, samozrejme za adekvátne vstupné a iné poplatky.

 

Zdroje informácií:

Faktografické informácie čerpané z http://www.kew.org/

Xstrata Treetop Walkway at Kew Gardens with Tony Kirkham: http://www.youtube.com/watch?v=_uIp_Z31OB0&feature=player_embedded

Zaujímavé fotografie nájdete na: http://www.flickr.com/photos/kewonflickr

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

O nezávislosti Katalánska nerozhodne referendum, ale ochota použiť násilie

Katalánsky boj za nezávislosť nebol nikdy násilný.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.


Už ste čítali?