O lízankových dámach a ich dopravnej službe

Autor: Agáta Krupová | 23.3.2012 o 1:48 | (upravené 23.3.2012 o 7:40) Karma článku: 7,22 | Prečítané:  1007x

Lollipop lady? Na Slovensku také v blízkosti škôl nevidíme. Vodičov na zvýšenú prítomnosť detí pri prechode cez cestu upozorňuje iba dopravná značka. No v Británii plnia tieto ladies dôležitú úlohu, a to v čase rojenia žiakov pred deviatou rannou hodinou do školy a popoludní po tretej hodine zo školy. Keď sa dieťa alebo skupina detí s rodičmi chystajú prejsť cez cestu, vyrazí Lollipop lady do stredu vozovky prvá a zastaví idúce autá, aby deti mohli bezpečne prejsť na druhú stranu.

Je to naozaj veľmi dôsledné opatrenie bezpečnosti detského chodca, ak si uvedomíme aj to, že v Británii dieťa do 12 rokov nemôže chodiť samo po meste alebo samo ostať doma. V neprítomnosti rodiča môže totiž dôjsť k úrazu, zraneniu alebo akémukoľvek inému ohrozeniu dieťaťa. Ak by rodič nechal dieťa samo napospas všetkým prípadným nástrahám a polícia by to zistila, čakajú rodiča vážne problémy minimálne so sociálnymi pracovníkmi. Preto rodičia alebo nimi poverená konkrétna osoba, o ktorej je triedny učiteľ informovaný, vodia deti dennodenne počas školského vyučovania do školy a čakajú ich aj pri odchode zo školy.

lollipop2.jpg

Ale vráťme sa k Lollipop lady. Jej pomenovanie je odvodené od dopravnej značky, ktorú sústavne drží v pravej ruke a ktorá svojím tvarom pripomína lízanku.

Tento názov je v Británii udomácnený od roku 1960. Vtedy totiž chodil po školách zvyšovať povedomie žiakov zamerané na bezpečnosť cestnej premávky bruchomluvec John Bouchier. Počas týchto návštev škôl na celoštátnej úrovni Johnova hlavná postava chlapec menom Charlie prvýkrát použil názov „Lollipop men“ pre vtedajších strážnikov pri prechodoch pre chodcov. Tento názov medzi žiakmi i ostatným obyvateľstvom veľmi rýchlo spopulárnel, zľudovel.

V období posledných rokov však už sotva niekde stretnete muža ako strážnika v úlohe „Lollipop man(a)“. Dnes sú v tejto pozícii takmer všade staršie ženy.

Podľa britských zákonov ak vodič nezastaví auto na signál strážnika (lollipop lady / man), dopúšťa sa dopravného prečinu. Po zmene dopravného zákona v roku 2000 má tento strážnik právomoc zastaviť dopravu na prechode pre všetkých chodcov, nielen pre žiakov.

A ešte ako vlastne vyzerá dopravná značka v tvare lízanky? V žltom poli olemovanom červeným pásom je v jeho hornej časti napísané slovo STOP, pod ním je čierny pás a v spodnej časti žltej plochy medzinárodný symbol pre označenie detí. Do čierneho pásu Lollipop lady zaznačuje kriedou čísla áut tých motoristov, ktorí na jej pokyn nezastavili svoje motorové vozidlo. Keďže sa však dosť často strážnici a strážničky stretávali s vyhrážkami a napádaním zo strany nedisciplinovaných vodičov, v súčasnosti sa aj pri prechodoch pre chodcov postupne zavádza kamerový systém ich registrácie.

Pani, ktorú som fotografovala, mi povedala, že túto činnosť vykonáva už 23 rokov pri tej istej škole. Vraj tak „odchovala“ mnoho detí, už dve generácie. Keďže som nikde nenašla písanú zmienku o tom, odkedy sa v Británii píše história strážnikov pri prechodoch pre chodov, uvádzam iba ústne získanú informáciu: vraj sa toto opatrenie prvýkrát zaviedlo krátko po 2. svetovej vojne. No overené to nemám.


Faktografické údaje získané na:

http://en.wikipedia.org/wiki/Crossing_guard

 

Súvisiace články:

1. London Harrow II. - Miesto prvej smrteľnej nehody vodiča auuta v GB

http://krupova.blog.sme.sk/c/261221/London-Harrow-II-Miesto-prvej-smrtelnej-nehody-vodica-auta-v-GB.html

2. Vodič, prosím, daj chodcovi prednosť

http://krupova.blog.sme.sk/c/250731/Vodic-prosim-daj-chodcovi-prednost.html

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?