Rovnako iný ako ja. (Recenzia rovnomennej knihy.)

Autor: Agáta Krupová | 26.9.2011 o 2:45 | Karma článku: 7,28 | Prečítané:  1609x

Ich cesty spojila žena jedného z nich. Netradičný trojuholník bieleho obchodníka s umením, jeho manželky a čierneho negramotného bezdomovca. Scenár ako vyšitý z amerického prostredia, ktorý je postavený na skutočnom príbehu troch ľudí.

Začala som knihu čítať, no vzápätí som ju odložila. Neboli sme vtedy na rovnakej vlnovej dĺžke. Alebo lepšie povedané: na začiatku ma iritovala forma, akou sú oba príbehy hlavných hrdinov písané v prvej časti. Knihu som teda dala bokom a dlhé mesiace som sa k nej nevracala. Autori to však mysleli dobre. Chceli zdôrazniť paralelu svojich príbehov v čase, keď oni ako hlavní hrdinovia knižného rozprávania o sebe ešte ani len netušili. No mne táto forma vtedy prekážala.

Ku knihe som sa vrátila až po niekoľkých mesiacoch. A vtedy som ju už prečítala jedným dúškom.

Príbeh dvoch mužov Rona a Denvera je malým zázrakom. A vraj sa už dnes zázraky nedejú. No ja si myslím, že sa dejú, len ich nedokážeme vnímať. Nedokážeme uveriť. Príbeh Denvera, Rona a Debory je totiž skutočne malým zázrakom ich životov v odovzdávaní sa pre iných.

Ron, obyčajný biely chlapec zo strednej vrstvy, sa zrazu stal milionárom. Ako to dokázal? On hovorí, že Boh ho obdaril dvoma dobrými očami - jedným vedel rýchlo odhadnúť umelecké dielo a tým druhým dokázal odhadnúť, do akej miery mohol zjednávať jeho cenu.

Ešte na univerzite sa stretol s Debbie. Spočiatku boli iba kamaráti a robili si partnerov na spoločenských podujatiach. Nakoniec sa zobrali. Ron lietal v oblakoch milionárskeho blaha a chcel užívať život čo najväčšími dúškami, Debora stála nohami pevne na zemi a do bubliny bohatstva nebola tak veľmi zamilovaná. Ona chcela napĺňať svoj život konkrétnymi skutkami lásky k tým, čo nemajú vlastnú strechu nad hlavou, on sa k nej pridal, aby jej dokázal, že jeho krátke pošmyknutie v manželstve ho v citoch k nej nezmenilo.

Denver je čiernej pleti. Pokiaľ nespoznal Debbie, nikdy predtým sa s bielou ženou nerozprával. Nikdy tak skutočne ako človek s človekom. Raz - ešte bol veľmi mladý - chcel jednej pomôcť opraviť spľasnutú pneumatiku na poľnej ceste a takmer ho to stálo život. Bol totiž čierny. Hovorí, že vtedy bola taká doba. Kedy? Iba 50-60 rokov dozadu. Neuveriteľné? Viac ako to, je neuveriteľný spôsob, ako o tom hovorí. Bez zloby. Bez hnevu. Bez nenávisti v srdci.

Najprv tvrdo, v podstate ako otrok, pracoval na plantáži v Louisine. Až sa odhodlal a naskočil na prechádzajúci vlak. Ten ho zaviezol do Fort Worthu v štáte Texax. Nevedel však poriadne čítať ani písať, a tak vidina papierových peňazí, o ktorých hovorili, že tu si ich aj čierni muži môžu normálne zarobiť, sa rýchlo rozplynula. Stal sa bezdomovcom, porušoval zákon a sedel aj vo väzení. Debora, skôr ako ho spoznala osobne, videla jeho tvár vo sne. Bola to tvár človeka, ktorý mal vo Fort Worthe zmeniť život.

Debora bola „najchudšia, najdotieravejšia a najpriebojnejšia žena zo žien," ktoré Denver kedy stretol. Ak si niečo zaumienila, neprestala, pokiaľ nedosiahla, čo chcela. No všetko, čo robila, nerobila s vidinou zabezpečenia vlastného blahobytu, lebo ten mala. Práve naopak. Začala sa venovať tým, u ktorých osobný blahobyt absolútne absentoval. K bezdomovcom priviedla aj svojho manžela. No neostalo iba pri prvej návšteve. Nasledovali ďalšie a ďalšie. Nebola ako iní boháči či ostatní ľudia, ktorí nemôžu bezdomovcov vo svojej blízkosti ani cítiť, resp. k nim zavítajú iba raz-dvakrát v roku, potom odídu do svojich domovov a vzápätí na nich zabudnú. Ona sa bezdomovcom rozdávala celá. A oni si ju ctili a milovali ju. Nakoniec spôsobila, že sa milionár Ron a bezdomovec Denver stali priateľmi. Ak si náhodou niekto myslí, že to bolo priateľstvo iba pro forma a Denver v ňom ťahal za kratší koniec, hlboko sa mýli.

Keď som si prvýkrát prečítala názov knihy, rozmýšľala som, čo všetko je ukryté pod jej názvom. Na nevyslovenú otázku mi odpovedal Denver v závere knihy:

„Kedysi som trávil veľa času tým, že som si robil starosti, že som iný ako ostatní ľudia, dokonca aj ako iní bezdomovci. Potom, keď som spoznal pani Debbie a pána Rona, som sa trápil, že sa od nich líšim tak, že nemôžeme mať nijakú spoločnú budúcnosť. No zistil som, že každý je iný - rovnako iný ako ja. Sme len normálni ľudia a kráčame po ceste, ktorú nám stanovil Boh. Pravda je taká: či už sme bohatí alebo chudobní alebo niečo medzitým, táto zem nie je miestom posledného odpočinku. Takže istým spôsobom sme všetci bezdomovci - len hľadáme cestu k domovu." (s.237)

Kniha Rovnako iný ako ja (americký originál: Same kind of different As me, © 2006 by Ron Hall, Thoms Nelson, Inc.) vyšla v roku 2011 vo vydavateľstve KUMRAN v preklade Jany Bálikovej. Je napísaná formou pútavého rozprávania, ktorému občas nechýba ani svojský humor. Okrem nevšedného skutočného príbehu jej hlavných aktérov sa v nej čitateľ nenápadne dozvie aj mnoho zaujímavých faktov z časti histórie USA z obdobia 50. a 60. rokov 20. storočia, keď v odľahlých častiach Louisiany na bavlníkových plantážach dožívalo otroctvo čiernych ľudí. V druhej časti knihy sa čitateľ zoznámi s Union Gospel Mission, miestom, ktoré sa vo Fort Worthe venovalo charite bezdomovcov. Ron a Debbie tu pracovali ako dobrovoľníci a tu prvýkrát stretli Denvera.

Túto knihu skutočne odporúčam. Pri jej čítaní možno získate trošičku iný pohľad na bezdomovcov. A ak nie, určite sa aspoň zamyslíte nad životom. Hoci kniha neobsahuje dlhé úvahy, jej rozprávanie spôsobí, že budete spontánne uvažovať nad mnohými obyčajnými vecami svojho každodenného života.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?