reklama

London-Harrow III. - Elitná chlapčenská škola Harrow School

Ak som v I. časti písala o londýnskej mestskej časti Harrow, že je to „posh area", tento honosný prívlastok má určite najmä vďaka elitnej chlapčenskej škole známej ako Harrow School. Táto škola pripravuje na univerzitné štúdium chlapcov vo veku 13 až 18 rokov, ktorí sem prichádzajú študovať z rôznych krajín sveta. Vznikla pred viac ako 400 rokmi a hrdí sa tým, že v zozname jej absolventov sa nachádzajú neskorší dvaja králi (jordánsky kráľ Hussein a jeho bratranec - posledný iracký kráľ Faisal II.) a niekoľko ďalších členov z rôznych kráľovských rodín vrátane britskej kráľovskej rodiny, siedmi premiéri vlád (napr. Winston Churchill, Robert Peel 1/, či Jawaharlal Nehru - prvý ministerský predseda Indie), početní zahraniční štátnici, mnohí bývalí a súčasní členovia oboch komôr britského parlamentu, i mnoho znamenitých postáv umenia (napr. George Gordon Byron) a vedy. Harrow School je v Británii jedna z najdrahších vzdelávacích súkromných inštitúcií (zvyčajne sa uvádza hneď po Eton College), kde školský poplatok za študenta iba na jeden rok činí takmer 30.000 libier.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Foto: Harrow School - Od Speech Room. Historický pohľad do jej interiéru prostredníctvom dobovej pohľadnice nájdete tu.

Harrow School je nezávislá privátna internátna škola pre chlapcov, financovaná zo súkromných zdrojov. Nachádza sa na Harrow on the Hill. Je to jedna z pôvodných deviatich anglických verejných škôl, ako ich definoval zákon o verejných školách z roku 1868 (Public School Act 1868).

Škola vznikla v roku 1572 na základe kráľovskej listiny „The Free Grammar School of John Lyon". Johnovi Lyonovi ju udelila panovníčka Alžbeta I. Gymnázium malo slúžiť pre vzdelávanie miestnych chlapcov, pre ktorých bola škola spočiatku zadarmo. Cezpoľní školné platiť museli. Po Lyonovej smrti v roku 1592, ktorý dovtedy svojim imaním dotoval štúdium miestnych školákov, bolo potrebné riešiť finančné náklady na prevádzku školy. Tomu napomohlo, že vyučovanie na škole bolo v latinskom jazyku, a tak o ňu začali prejavovať záujem ľudia z vyšších a najvyšších spoločenských vrstiev. Vďaka nim a neskôr aj vďaka záujemcom zo zahraničia bolo možné poplatky za školné zvyšovať a zároveň zvyšovať aj úroveň vzdelávacieho procesu s patričným vybavením školských a ubytovacích priestorov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od roku 1701 na každého jedného miestneho študenta pripadali dvaja cezpoľní. V roku 1876 bol tento pomer už omnoho vyšší, preto Dolná škola (Lower School) Johna Lyona sa dostala pod správu Hornej školy (Upper School) tak, aby škola zostala v jeho poplatku poskytovania vzdelania pre chlapcov z Harrow.

„Lower School of John Lyon" bola neskôr premenovaná na „John Lyon´s School". Táto škola poskytuje vzdelanie pre miestnych chlapcov, no v súčasnosti už tiež nie je lacnou záležitosťou.

John Lyon´s School je dnes súčasťou nadácie Harrow School a John Lyon´s Charity. Je členom HMC2/ škôl a patrí v krajine do prvej dvadsiatky najlepších nezávislých chlapčenských denných škôl v krajine. Škola si počas rokov svojho pôsobenia vyslúžila veľmi dobrú povesť o poskytovaní vynikajúceho všeobecného vzdelávania. V študijnom programe kombinuje vysoké akademické meradlá s vynikajúcimi výsledkami v hudbe, výtvarnom umení, dramatickom umení a v športe. Väčšina jej absolventov získava umiestnenie na popredných britských univerzitách. (Budova školy je na foto Paula Eastona.)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Harrow School má v súčasnosti registrovaných okolo 800 žiakov. K dispozícii majú dvanásť internátnych budov. Na vyučovanie slúži viacero školských budov. Väčšina z nich bola postavená vo viktoriánskych časoch, teda v období, kedy sa oproti minulosti záujem o školu výrazne zvýšil. Celý areál Harrow School zaberá plochu 430 akrov. 3/

Obrázok blogu

Foto: Z High Street ostro zabočíte na Church Hill, kde na cintoríne za kostolom St. Mary nájdete obľúbené miesto lorda Byrona, jedného z bývalých žiakov tejto školy. Vstup do areálu St. Mary Church je zobrazený na dobovej pohľadnici so študentmi Harrow School.

Obrázok blogu

Foto: Kaplnka, resp. študentský kostol.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Foto: Pohľad na areál študentskej terasy za kostolom. The School Terrace v historickom pohľade.

Obrázok blogu

Foto: Budova školskej knižnice, ktorá nesie názov Vaughan Library. A tu je knižnica na dobovej pohľadnici.

Obrázok blogu

Foto: Architektonickú zmenu oproti minulosti na budove "Butler Museum and Science Schools" môžete porovnať s týmto záberom.

Čo sa vyučuje v Harrow School

Počas prvého roka chlapci zvaní Shells (Mušle) alebo Yearlings (Jednoročiaci) sa učia angličtinu, francúžštinu, matematiku, biológiu, chémiu, fyziku, dejepis, zemepis, latinčinu, religionistiku, umenie, hudbu, dizajnové a informačné technológie. Gréčtina, čínština mandarínov, nemčina a španielčina sú ponúkané chlapcom s veľmi dobrými jazykovými schopnosťami, a to paralelne alebo namiesto francúžštiny a latinčiny. Ostatné voliteľné jazyky, ku ktorým patria ruština, japončina, portugalčina a taliančina sú vyučované mimo harmonogramu. Za veľmi dôležité v Harrow School sú považované klasická latinčina a staroveká gréčtina.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Počas druhého a tretieho ročníka ('Removes' and Fifth Form)sa chlapci pripravujú k ich GCSE4/ skúškam. V treťom ročníku sa chlapci venujú tiež angličtine a anglickej literatúre, francúžštine, matematike, religionistike a vedám. Okrem týchto základných predmetov si chlapci vyberajú kombináciu ďalších štyroch predmetov z ponúkanej palety - história, geografia, latinčina, klasické civilizácie, gréčtina, španielčina, taliančina, biológia, chémia, fyzika, hudba, umenie a dizajnové technológie.

V ďalšom ročníku (Sixth Form) sa očakáva, že študenti dosiahnu minimálne pokročilú úroveň, tzv. AS-level v najmenej štyroch základných predmetoch, ktoré vyústia do získania A-levelu v najmenej troch predmetoch. Na výber majú anglickú literatúru, francúzštinu, nemčinu, španielčinu, taliančinu, latinčinu, gréčtinu, dejepis, zemepis, ekonómiu, obchodno-ekonomické štúdium, dejiny staroveku, klasické civilizácie, vládu a politiku, religionistiku, matematiku, biológiu, chémiu, fyziku, dizajnové technológie, telesnú výchovu, hudbu, hudobné technológie, umenie, dejiny umenia, divadelné štúdium, štatistiku a fotografiu.

Tradície Harrow School

Škola má bohatú históriu, ku ktorej sa viažu mnohé tradície, ako používanie jednotných školských uniforiem, prijímanie nových študentov a spievanie piesní.

Každý nový chlapec, ktorý nastúpi do Harrow School, má k dispozícii dvojtýždňovú dobu tzv. "milosti", keď nepodlieha úplne všetkým pravidlám školského poriadku a je uvedený pred ďalšieho chlapca z ročníka o rok vyššie tzv. „Pastiera", ktorému je pridelený. Keď sa dvojtýždňová lehota skončí, každý nový študent je „testovaný" zo všeobecných znalostí školskej tradície. Po nejakom ďalšom čase všetci noví chlapci spievajú sólo pred svojim internátnym domom, čím sa ich obdobie „nového študenta" oficiálne končí.

Dôležitou súčasťou života študentov školy boli od roku 1864 piesne, keď vtedajší učiteľ hudby napísal prvú pieseň. Odvtedy sa vo vedení školy držali zásady, že pieseň má byť jednotiacou silou, nakoľko chlapci vždy spievali piesne počas semestrov. Piesne sa spievali a ich melódie sa niesli celou školou aj počas návštev rodičov, bývalých žiakov školy a čestných hostí, vrátane členov kráľovskej rodiny a členov vlády. Veľmi známou sa stala pieseň Forty Years On, a to až do takej miery, že ju mnohí považovali za pieseň školy, hoci bola len jednou z mnohých. Obsahuje verš o Winstonovi Churchillovi a znela aj vo filme Young Winston.

Študenti Harrow School nosia dva druhy školskej uniformy. Prvá uniforma "morning suit" je odevom všedného dňa, ktorý nosia na väčšinu lekcií. Skladá sa z bielej košele, čiernej hodvábnej kravaty, šedých nohavíc, čiernych topánok, modrého svetra, tmavomodrého vlneného saka, školského modrého a bieleho šálu na chladné dní, ale najmä slameného klobúka s tmavomodrou stuhou. Niektorí chlapci zvaní „monitors" majú právo nosiť sveter ich výberu a členovia niektorých spoločností môžu získať právo nahradiť štandardné školské kravaty tzv. scarves, istým druhom šatky-šálu, tiež kravatou a motýlikom. Alternatívnou nedeľnou uniformou je odev, ktorý nosia každú nedeľu a pri stretnutiach spoločenského charakteru. Skladá z ranného obleku, čierneho fraku, prúžkovaných nohavíc, čiernej vesty, čiernej kravaty, trakov a bielej košele. Variáciou sú sivé vesty pre tých, ktorí patria k špičke športových tímov, červené vesty pre členov "The Guild", teda školskej umeleckej spoločnosti a klobúky s čiernymi bodkami pre chlapcov z najlepšej kriketovej jedenástky.

Od všetkých chlapcov sa vyžaduje, aby cestou na vyučovanie aj z vyučovania nosili na hlavách klobúky. Pri stretnutí s učiteľmi ich pozdravia dotykom ukazováka o okraj klobúka.

Školská uniforma harrowských študentov sa v krajine stala všeobecne známou v prvej polovici 20. storočia, keď v roku 1937 sa do vtedajších novín News Chronicle (teraz je to Daily Mail) dostala fotografia dvoch harrowvských študentov v nedeľnom odeve ako sledujú troch robotníckych chlapcov pozerajúcich sa na kriketovú hru spoza hraníc kriketového ihriska pánov. Fotografia bola umiestnená na prednej strane novín so sloganom „Každý obrázok rozpráva príbeh". Táto fotografia sa reprodukovaním čoskoro rozšírila aj v ďalšej národnej tlači a stala sa jedným z najpopulárnejších symbolov triedneho rozdielu v UK.

Obrázok blogu

Foto: Súčasní študenti Harrow School v ranných oblekoch a v minulosti počas popoludňajšej vychádzky 30. júna 1905 na High Street v rámci Speech Day. Na nasledujúcich troch záberoch je pohľad na malý exkluzívny obchodík HARROW SCHOOL OUTFITTERS a jeho výkladnú skriňu so školskými rovnošatami a rôznymi doplnkami k rôznym denným, sviatočným i športovým príležitostiam pre študentov Harrow School.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Šport

Čo sa týka telesnej výchovy, v čase vzniku školy tu jediným športom bola lukostreľba. Harrow School má však vo svojej histórii zásluhu na rozvoji mnohých športov. Práve tu bol okolo roku 1830 „vynájdený" squash z jednej staršej hry nazývanej „rackets". Potom sa hra rozšírila do iných škôl, až sa nakoniec stala medzinárodným športom.

Vo vývoji futbalu bola Harrow School jednou zo siedmich škôl, ktoré sa stretli v roku 1863, aby spoločne vypracovali pravidlá tejto hry, tzv. Cambridge Rules, ktoré mohli ovplyvniť formovanie prvých pravidiel futbalu vypracovaných futbalovým zväzom v roku 1863.

Ak hovoríme o futbale, nemôžem nespomenúť, že Harrow mal svoj ​​vlastný jedinečný štýl futbalu, ktorý sa volal Harrow Football. Cieľom hry bolo skórovať tzv. „base", ktoré dosiahli kopnutím lopty medzi dvojicu zvislých stĺpikov nachádzajúcich sa na každom konci hracej plochy, podobne ako pri rugby, ale bez priečneho brvna. Skórovať sa mohlo kopom z ľubovoľnej výšky, teda aj rukou. Dôležitou črtou tejto hry bolo ofsajdové pravidlo, podľa ktorého musel byť hráč za loptou skôr, ako ju mohol podať, hrať.

Ročný kriketový zápas medzi Harrow School a Eton College na Lord´s Cricket Ground začal písať svoju históriu už v roku 1805. Tento zápas je považovaný za kriketový zápas s najdlhšou históriou na svete. Krátke videoklipy z niektorých dobových kriketových zápasov a dobový kolorit ich hráčov i návštevníkov nájdete tu.

Na historických záberoch je kriketové ihrisko a The Ducker, ktorý bol pôvodne v roku 1866 vybudovaný ako rybník. Keď ho Harrow School začala používať ako plaváreň, vodu v ňom pravidelne menili. Dnes je to opustené, priam spustošené miesto neďaleko Nortwick Park Hospital.

Dnes má škola vo svojom areáli vybudovanú novú atletickú dráhu olympijského štandardu, tenisové kurty (spolu ich 24, a to s akrylovými, tvrdými a syntetickými trávnikmi), prekážkovú dráhu a plavecký bazén, kde sa jej študenti telesne rozvíjajú. Nechýba ani golfové ihrisko.

Zahraničné pobočky

Harrow School má na ázijskom kontinente svoje zahraničné pobočky známe ako Harrow International School. V Bangkoku bola otvorená škola v roku 1998, v Pekingu v roku 2005 a v auguste 2012 sa pripravuje otvorenie novej medzinárodnej pobočky Harrow School v Honkongu.

Ďalšie zaujímavosti o škole

Harrow School nie je postavená výslovne na jednotnom celistvom školskom pozemku, ale je plne integrovaná do okolia. Ak hľadáte na Harrow on the Hill túto školu nenájdete ju v celistvosti. Jej objekty sa miešajú so súkromnými domami, obchodmi, vedie tade riadna verejná komunikácia s pravidelnou celodennou autobusovou linkou, sú tu záhrady aj lesy. Škola vlastní aj poľnohospodársku farmu. V súčasnosti sa tu chová stádo anglického dobytka Longhorn a stádo oviec Shetland. Do roku 2003 to bola mliečna farma.

Škola má svojich študentov ubytovaných v dvanástich domoch; v každom z nich je cca 70 chlapcov. Každý dom má svoje vlastné zariadenie, zvyky a tradície a každý súťaží proti ostatným v športových podujatiach. Bojuje sa o trofeje, ktoré zvyšujú dobrú povesť domu.

Škola má svoje vlastné noviny, ktoré v semestrálnom období vychádzajú týždenne pod názvom Harrovian. Články do týchto novín píšu ich autori anonymne a škola zdôrazňuje, že názory v novinách neodrážajú školskú politiku. Tieto noviny sú fórom pre komentáre, diskusie a vyjadrenie jednotlivých názorov. Noviny sú v súčasnosti publikované aj online.

Veľmi populárne v Harrow School sú letné kurzy. Škola ich pripravuje každý rok počas letných prázdnin v spolupráci s BABSSCo (The British Association of Boarding School Short Courses), ktorá bola založená z iniciatívy Harrow School v roku 1995. Týchto letných kurzov sa zúčastňujú mladí ľudia z celého sveta, vrátane dievčat vo veku 13 až 17 rokov. Keď som pozerala zoznam 49 krajín, z ktorých prišli mladí ľudia do Harrow School na letné kurzy v minulom roku (2010), našla som tu zastúpenú aj „Slovak Republic".

Krásne historické budovy Harrow School poskytli atmosferické pozadie pre filmy The Saint (Svätý), Harry Potter and the Philosopher's Stone (Harry Potter a Kameň mudrcov), Pride and Prejudice (Pýcha a predsudok), Goodbye Mr Chips a naposledy Ladies in Lavender (český názov filmu Dámy v letech).

Harrow tiež vytvoril štýlové dramatické miesto pre fotografie do niektorých časopisov, pričom výrazne bodoval v módnom časopise GQ a v časopise World of Interiors. Okrem toho sa tu natáčali komerčné reklamy pre firmy BT, Adidas a Polaroid.

Poďakovanie

Na záver - ale vôbec nie v poslednom rade - chcem poďakovať Marike a Spirovi za to, že boli mojimi sprievodcami pri objavovaní zaujímavostí o Harrow a mohla som s nimi konzultovať to, čo mi bolo nejasné v písanom texte a historických faktoch. Thank you so much!

Poznámky:

1/Sír Robert Peel ako britský minister vnútra sa v 1. polovici 19. storočia zaslúžil o celý rad dôležitých reforiem britského trestného práva. V roku 1829 založil britskú Metropolitan Police u nás známu ako Scotland Yard. Policajtov Metropolitan Police tu dodnes podľa neho prezývajú „bobbies". Spočiatku veľmi nepopulárny, neskôr sa ukázal ako veľmi úspešný pri znižovaní kriminality v Londýne. (Od roku 1857 už boli všetky mestá vo Veľkej Británii povinné vytvárať svoje vlastné policajné zbory.) Potom bol Peel na dvakrát zvolený predsedom vlády.

2/ HMC - Headmasters´ and Headmisstresses´ Conference - združuje riaditeľov a vedúcich viac než 250 popredných nezávislých škôl v Spojenom kráľovstve a vo svete. Úlohou HMC je podpora svojich členov, zastupovanie ich názorov a byť príkladom vo vzdelávaní vynikajúcej kvality.

3/1 aker je jednotka britskej plošnej miery. Predstavuje 4 046,873 m2, čo sa rovná 0,404685 hektáru.

4/ GCSE - General Certificate of Secondary Education

Zdroje:

http://www.harrowschool.org.uk/

http://en.wikipedia.org/wiki/Harrow_School

http://www.johnlyon.org/

http://www.oldukphotos.com/

http://www.britishpathe.com/record.php?id=61731

http://www.harrowschoolenterprises.com/html/filming/locations/

http://www.flickr.com/photos/pauleaston/513450545/in/photostream/

http://homepage.ntlworld.com/oliver.merrington/lidos/lidos1closed.htm#ducker

Súvisiace články:

http://krupova.blog.sme.sk/c/261317/London-Harrow-I-Byron-a-jeho-nemanzelska-dcera-Allegra.html

http://krupova.blog.sme.sk/c/261221/London-Harrow-II-Miesto-prvej-smrtelnej-nehody-vodica-auta-v-GB.html

Agáta Krupová

Agáta Krupová

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  94x

Zaujíma ma spoločnosť, kultúra, tradície a mnohé iné, rada píšem o zážitkoch všed- ného dňa, občas sem pripletiem i nejaký recept. Predtým som viac písala o Londýne a Anglicku, lebo som tam istý čas žila a stále tam žijú moji najbližší. V ostatnom čase sa začínam viac venovať rodnému mestečku Hanušovce nad Topľou a jeho okoliu - prírode, histórii, pamiatkam i zaujímavým ľuďom. Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoHanušovce nad Topľou a okolieLondýn, Veľká BritániaMestá a miesta Veľkej BritánieKnihyFilm a televíziaDivadloReceptyJazyk, nárečie, slangZvyky, tradície, obradyHistorický kalendárDetiSpomienkyAj taký je životZamysleniaNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu