„Aj ja by som sa chcela vydávať...

Autor: Agáta Krupová | 18.4.2011 o 16:28 | Karma článku: 10,06 | Prečítané:  1997x

... ako Kate," povedala Kristína. Uprela na mňa svoje oči a ja som v nich prvýkrát uvidela silnú túžbu. „A za koho?" opýtala som sa. „Za neho," ukázala prstom na muža, ktorý je takmer deň čo deň jej tieňom už niekoľko rokov. A zrumenela. Prvýkrát mi jej bolo skutočne ľúto. Dá sa povedať, že obaja majú všetko - náhradnú rodinu, ktorá im dáva k životu, čo potrebujú, vrátane lásky. No nemôžu mať úplne všetko, po čom túžia. Do smrti totiž ostanú vo svojej podstate deťmi, o ktoré sa treba starať, lebo oni sami to nedokážu. Ona s Downovým syndrómom, on silný paranoik.

Odkedy sa poznáme, viem, že Kristína miluje deti. Trpezlivo ich sleduje, prihovára sa im, dotýka sa ich ručičiek, aby upútala pozornosť. A za každý úsmev, za každý pohľad je vďačná a nadšená, že vzbudila záujem. Pritom stále opakuje to isté: „Ja nemôžem mať deti." Vtedy ju pohladím, objímem.

Je to zvláštne. Kristína pomaly, ale isto ťahá ku päťdesiatke. Poznám ju niekoľko mesiacov, preto neviem, či tá túžba po deťoch v nej bola aj predtým. Asi hej. A iba predpokladám, že rokmi zosilnela. Napriek svojej diagnóze však plne cíti ako žena. Chcela by byť matkou. To som vedela doposiaľ, no teraz som sa dozvedela, že chcela by byť aj manželkou.

Jej šesťdesiatročný priateľ sedel so sklonenou hlavou. Iba zdvihol oči, pozrel na ňu bokom a hanblivo sa usmial, keď Kristína ukázala naňho a povedala mi, že on je predsa jej boyfriend, že ho ľúbi. On ticho sedel ďalej a už bez záujmu, neprítomne sa usmieval. No viem, že stále, keď Kristína niečo potrebuje, na jej výzvu poslušne vyplní všetko, čo žiada. Už predtým som sa neraz pristihla pri myšlienke, že vyzerajú ako starý zohratý manželský pár.

Na jej výraz tváre pri vyslovení tajného želania asi nezabudnem nikdy. Že by chcela deti, opakuje často, ale že by sa chcela vydávať, povedala iba vtedy, iba raz, keď videla v televízii reklamu na „Royal Wedding": parádny historický koč ťahaný konským povozom popred Buckinghamský palác, v ňom usmievavá moderátorka v sprievode partnera informovala, že 29. apríla 2011 bude vo Veľkej Británii Bank Holiday, aby každý mohol mať účasť na radosti kráľovského mladomanželského páru...

No u Kristíny vyvolala svadobná reklama nie očakávanie šťastia inej, ale želanie svojho vlastného nesplniteľného ženského sna.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?