Karmelitánky v srdci Londýna II. - O filme

Autor: Agáta Krupová | 17.3.2011 o 2:10 | Karma článku: 6,65 | Prečítané:  1702x

Pravdepodobne na Slovensku je iba málo ľudí, ktorí vedia, že sa v srdci Londýna nachádza kláštor bosých karmelitánok. Donedávna o tom nevedeli ani Londýnčania a väčšina z nich to nevie ani teraz. Režisér Michael Whyte prostredníctvom svojho dokumentárneho filmu s názvom No Greater Love však poskytol verejnosti príležitosť pochopenia povolania rehoľných sestier, ktoré žijú v karmelitánskom kláštore. Kláštor bol založený v roku 1878 a je uzavretým kontemplatívnym priestorom sestier v modernej štvrti západného Londýna.

 

Film

Cesta k vytvoreniu filmu nebola jednoznačná. Trvala jednu dekádu rokov neúnavnej korešpondencie režiséra s predstavenými kláštora, až nakoniec Michael Whyte získal ku kláštoru Najsvätejšej Trojice v Notting Hill, v ktorom rehoľné sestry vedú zasvätený život, bezprecedentný prístup. Kľúčovou úlohou rehoľných sestier je modliť sa každý deň za kňazov a seminaristov Westminsterskej diecézy. Kláštor opúšťajú iba zriedkavo, a to v prípade návštevy lekára alebo zubára. Mlčanie udržiavajú po celý deň s výnimkou dvoch intervalov odpočinku.

Film, ktorý bol do kín UK uvedený 9. apríla 2010, sprevádzal značný záujem niektorých tlačových a internetových médií. Recenzentov zaujal tým, že vnikol do veľkého ticha života mníšok a poskytol jedinečný pohľad do uzavretého sveta, v ktorom na rozdiel od moderného sveta nemajú televíziu, rozhlas ani noviny. Napriek tomu je ich život aj pre nezainteresovaného veľmi zaujímavý. Film je kolážou obrázkov počas roka v živote kláštora, jeho denných rytmov duchovného života a práce. V centre jeho pozornosti je Svätý týždeň, vstup nových sestier do noviciátu a úmrtie jednej zo starších sestier. Hoci film je postavený predovšetkým na pozorovaní, nachádza sa tu aj niekoľko rozhovorov, ktoré ponúkajú pohľad do života rehoľníc, ich viery, okamihov pochybností, ale aj viery v silu modlitby v srdci komunity. Jedna zo sestier sa vyjadrila, že ony sa v tom tichu necítia byť odpojené od mesta, lebo žijú v jeho srdci a sú tam, aby sa za mesto modlili. Venujú sa však aj iným aktivitám, napríklad vareniu, upratovaniu, šitiu, starostlivosti o chorých a práci na 3 a pol akrovom pozemku, na ktorom je ovocný sad a zeleninová záhrada. Počas kalendárneho roka vyrobia 5 miliónov hostií, ktoré sú z Westminsterskej diecézy distribuované do Sierra Leone, z čoho má kláštor príjem. Robia jednoduché veci, ktoré spolu predstavujú obrovský záväzok života.

V závere filmu, po ukážkach všetkého, čo sestry prežívajú počas roka vnútri kláštorných múrov bez toho, aby o tom susedný vonkajší svet niečo tušil, použil režisér panoramatický letecký pohľad z kláštora do okolitých rušných ulíc, v ktorom objal celý západný Londýn. Ako uvádza recenzent Stephen Wang, pri tomto pohľade si človek uvedomí, že schovaný kláštor bosých karmelitánok je skutočne živým tlkotom srdca Londýna.

 

Ocenenia filmu

Dokumentárny film No Greater Love v roku 2009 na Medzinárodnom filmovom festivale v Edinburghu bol zhodnotený ako krásna, informatívna a inšpiratívna štúdia o spôsobe života, ktorý je vyzývavo v rozpore s pompéznymi prioritami a frenetickým tempom vonkajšieho sveta.

Ďalšie ocenenia:

2009    BRITSPOTTING Film Festival Berlin         Audience Award Best Feature

2009    CORK Film Festival 2009                            Official Selection

2009    BIG SKY Documentary Film Festival          Official Selection

2009    CINECITY Festival                                      Official Selection

2010    CANADA International Film Festival          Award of Excellence

 

Michael Whyte

Autor filmu Michael Whyte je filmový a televízny režisér a scenárista, ktorého práca zahŕňa aj dokumentárnu tvorbu. Spolupracuje s najlepšími spisovateľmi vo svojom odbore, ako sú Kazuo Ishiguro, Stephen Poliakoff a ďalší. Za svoju prácu získal viaceré medzinárodné ocenenia. Na adresu filmu Michael Whyte povedal: „Dokonca aj keď ja sám neverím v Boha, musím uznať, že život týchto sestier v porovnaní s našimi životmi je fascinujúci. Vôbec nie sú puritánske a počas 40 minútového denného odpočinku, kedy ich mlčanie nezaväzuje, rozprávali sme sa bez použitia kamery a otázky i odpovede sa len tak sypali."

 

Janine Marmot

Producentom filmu je Janine Marmot. Viaceré filmy, ktoré dovtedy vyrobila, získali ocenenia na festivaloch po celom svete, vrátane BAFTA a BIFA za film Bodysong. Na výrobe dokumentárnych a dramatických filmov okrem Michaela Whytea spolupracovala aj s ďalšími renomovanými tvorcami, akými sú Nichol Bruce, Tom Shankland, Christopher Petit, rovnako tiež produkovala filmy Simona Pummela. V roku 2006 mala rozbehnutú výrobu s Palme d´Or a režisérom Abbasom Kiarostami v spolupráci s britským televíznym kanálom Channel4.

 

Ako k filmu došlo?

Michael Whyte žije od roku 1985 s manželkou a štyrmi deťmi uprostred námestia North Kensington, kde sa kláštor nachádza. Hoci je tam katolícka enkláva so školami a kostolom, spočiatku sa domnieval, že kláštor je prázdny. No raz začul hlas kláštorného zvona vyzývajúceho k modlitbe. To ho zaujalo a skrsla v ňom myšlienka natočiť o kláštore dokument.  Na odoslanú žiadosť mu prišla odpoveď o niekoľko týždňov neskôr, že je to síce zaujímavý nápad, ale nedozrel preň správny čas. Žiadosť opakoval každý ďalší rok, ale až v roku 2007 prijal telefonát od predstavenej kláštora sestry Mary of Saint Philip, ktorá ho požiadala, aby jej opísal svoje zámery. Bolo to preňho ťažké, lebo nemal žiadnu konkrétnu predstavu, nakoľko o živote rehoľných sestier nič nevedel. Bola v ňom však túžba spoznať ho a predstaviť divákom ako ho ony prežívajú v 21. storočí. Nakoniec dostal od sestry Mary pozvanie. Prijala ho však iba na vrátnici, lebo okrem kňaza muži dovtedy nikdy neprestúpili kláštorný prah. S predstavenou kláštora a ešte jednou ďalšou sestrou sa rozprával iba cez kovovú mrežu. Vyjadrili sa však, že nemajú záujem vpustiť do svojho uzatvoreného poriadku vonkajší svet. Nakoniec sa mu predsa len podarilo ich nakloniť pre spoluprácu, hoci vedeli, že nie je katolík.

Práce na filme začali v roku 2008. Filmovanie však spočiatku nebolo ľahké, lebo bolo ťažké prispôsobovať ho rytmu dňa obyvateliek kláštora. Zároveň však režisér dodal, že po krátkom čase sa začal tešiť na čas strávený tam. „Nikdy som si tam nevzal ani mobil, ale snažil som sa žiť ako ony, kedykoľvek som bol v kláštore. Dokonca mi dali na čas filmovania aj moju vlastnú celu, kde som jedol a kde som sa vždy vracal, keď som si potreboval usporiadať myšlienky," hovorí režisér. Život bosých karmelitánok naňho tak silno zapôsobil, že začala v ňom rásť láska k tichu, ktoré sa po skončení natáčania pokúša zakomponovať do svojho pracovného dňa.

 

Na záver ešte niekoľko fotografií zachycujúcich okolie kláštora

Keď som hľadala kláštor, najprv som trochu blúdila. Pri týchto bytových domoch na St. Marks Road som pochopila, že tade cesta nevedie.

stmarksrd.jpg

Obrátila som sa späť a šla opačným smerom. Oproti kostolu sv. Pia X. ma zaujal tento pohľad:

oprotikostolu2.jpg

Tesne pred kláštorom sa nachádza St. Charles Primary School. Areál školy lemuje múr dekorovaný mozaikovými obrazmi niektorých svätcov, biblických výjavov a znaku školy:

primaryschool.jpg

schoolwall.jpg

Za kláštorom sa nachádza rozsiahly komplex budov zdravotníckeho zariadenia - St. Charles Centre for Heatlh and Wellbeing

nemocnica1.jpg

nemocnica3.jpg

Cestou k stanici metra cez Ladbroke Grove som nafotila anglikánsky kostol:

anglikansky1.jpg

anglikansky2.jpg

anglikansky3.jpg

Úplne na záver pohľad na Ladbroke Grove Road smerom k stanici metra toho istého názvu.

ladbroke1.jpg

ladbroke2.jpg

 

Súvisiace články

1. Lifting the veil on life in a 21st-century monastery, March 18, 2010 by Liz Hoggard,
http://www.thisislondon.co.uk/lifestyle/article-23816768-lifting-the-veil-on-life-in-a-21st-century-monastery.do

2. Monastic life in modern-day London, February 13, 2010 by Stephen Wang

http://bridgesandtangents.wordpress.com/2010/02/13/monastic-life-in-modern-day-london/

3. "No Greater Love" cinematic release dates, March 28, 2010 by Stephen Wang

http://bridgesandtangents.wordpress.com/2010/03/28/no-greater-love-cinematic-release-dates/

4. www.nogreaterlove.co.uk

5. Karmelitánky v srdci Londýna I. - kláštor, história..., March 16, 2011 by Agáta Krupová

http://krupova.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=259520&bk=4396

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?