Bootcamp

Autor: Agáta Krupová | 11.3.2011 o 15:35 | Karma článku: 5,80 | Prečítané:  1728x

Minule som sa rozprávala s jednou priateľkou. Hovorila mi, že jej nevesta bola na bootcampe jeden týždeň. Chcela schudnúť, a tak prešla tvrdým vojenským výcvikom. Niečo o bootcampe som už zaregistrovala predtým v televízii. Relácia bola z produkcie USA a hovorilo sa v nej o tom, ako rodičia ťažko zvládnuteľných teenagerov posielali tieto deti na bootcampovské krátkodobé vojenské výcviky. Domov sa vraj odtiaľ vracali ako „baránky", ktoré v budúcnosti radšej počúvali svojich rodičov, len aby neriskovali, že sa tam budú musieť znova vrátiť. Tak som bola veľmi zvedavá na nejaké podrobnosti.

 

S účastníčkou bootcampu som nerozprávala osobne, teda informácie mám iba sprostredkované:

Táto žena vo veku 40 rokov schudla na bootcampe 1,13 stone. Stone je stará anglická váhová jednotka; 1 stone predstavuje 6.35029318 kg. Znamená to, že za krátke obdobie schudla cca 7,2 kg. V páse ubrala 6 inches, čo je asi 15 cm (1 inch = 2.54 cm). No čo je podľa mňa najzaujímavejšie, že prekonala samu seba vo fyzickej a psychickej zdatnosti. Výcvik bol totiž naozaj náročný a nezvládol ho každý. Z 19 prihlásených to sedem vzdalo hneď na začiatku. Zaplatené peniažky za pobyt a výcvik im samozrejme nevrátili.

Ostatní, čo zostali, absolvovali veľmi tvrdé cvičebné podmienky. Teplo alebo zima, slnko alebo dážď - stále boli vonku za každého počasia. Nielen rôzne cvičenia, ale aj iné námahy typu ťahania ťažkých brvien dreva do kopca a podobne. Modrinami a rôznymi ranami mali účastníci bootcampu poznačené celé telá. A kto sa na to dal, nemohol zastať. Keď úlohu nesplnil, dostal trest v podobe klikov navyše.

Ráno vstávali veľmi skoro a tvrdým programom vo vojenskom štýle mali naplnený každý deň. Učili ich zároveň ako správne jesť a čo jesť, aby kilá, ktoré tam stratili, po čase sa opäť na telo nenaviazali.

Vzorka cvičencov bola pestrá, muži aj ženy, od dvadsaťročných po šesťdesiatročných. Najstaršia účastníčka vraj mala 61 rokov a vydržala to. Aj to, že na konci dňa po neskutočne namáhavom cvičení práve kvôli tomu, aby svalstvo dostali opäť do poriadku, museli sa všetci celí ponoriť do veľmi studenej vody a určitú chvíľu tam vydržať.

V duchu som všetkých, ktorí to vydržali, obdivovala. Je iné byť vojakom, tvrdým chlapom, ktorý je pripravovaný na boj a ktorý takéto cvičenie musí absolvovať, aby obstál v boji o prežitie, ak dôjde k tomu, že bude v bezprostrednom ohrození života. Iné je zasa dobrovoľne sa rozhodnúť prekonať sám seba, samu seba, týmto tvrdým spôsobom. Dokážu to naozaj len fyzicky a psychicky zdatní jedinci.

Pozrela som si webe, či aj na Slovensku niečo také existuje. Hej, ale mám pocit, že to nie je také tvrdé ako to, čo som v stručnosti opísala. Pokiaľ viem, bootcamp je v Bratislave a pracuje ako program skupinovej fyzickej prípravy prebiehajúci vo vonkajšom prostredí a v telocvični. Je vedený kvalifikovanými trénermi. Box/bottcamp bol avizovaný aj v Prešove. Nenašla som však zmienku o tom, že by na Slovensku boli bootcampy vedené vo vojenskom štýle výcviku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?