Bootcamp

Autor: Agáta Krupová | 11.3.2011 o 15:35 | Karma článku: 5,80 | Prečítané:  1712x

Minule som sa rozprávala s jednou priateľkou. Hovorila mi, že jej nevesta bola na bootcampe jeden týždeň. Chcela schudnúť, a tak prešla tvrdým vojenským výcvikom. Niečo o bootcampe som už zaregistrovala predtým v televízii. Relácia bola z produkcie USA a hovorilo sa v nej o tom, ako rodičia ťažko zvládnuteľných teenagerov posielali tieto deti na bootcampovské krátkodobé vojenské výcviky. Domov sa vraj odtiaľ vracali ako „baránky", ktoré v budúcnosti radšej počúvali svojich rodičov, len aby neriskovali, že sa tam budú musieť znova vrátiť. Tak som bola veľmi zvedavá na nejaké podrobnosti.

 

S účastníčkou bootcampu som nerozprávala osobne, teda informácie mám iba sprostredkované:

Táto žena vo veku 40 rokov schudla na bootcampe 1,13 stone. Stone je stará anglická váhová jednotka; 1 stone predstavuje 6.35029318 kg. Znamená to, že za krátke obdobie schudla cca 7,2 kg. V páse ubrala 6 inches, čo je asi 15 cm (1 inch = 2.54 cm). No čo je podľa mňa najzaujímavejšie, že prekonala samu seba vo fyzickej a psychickej zdatnosti. Výcvik bol totiž naozaj náročný a nezvládol ho každý. Z 19 prihlásených to sedem vzdalo hneď na začiatku. Zaplatené peniažky za pobyt a výcvik im samozrejme nevrátili.

Ostatní, čo zostali, absolvovali veľmi tvrdé cvičebné podmienky. Teplo alebo zima, slnko alebo dážď - stále boli vonku za každého počasia. Nielen rôzne cvičenia, ale aj iné námahy typu ťahania ťažkých brvien dreva do kopca a podobne. Modrinami a rôznymi ranami mali účastníci bootcampu poznačené celé telá. A kto sa na to dal, nemohol zastať. Keď úlohu nesplnil, dostal trest v podobe klikov navyše.

Ráno vstávali veľmi skoro a tvrdým programom vo vojenskom štýle mali naplnený každý deň. Učili ich zároveň ako správne jesť a čo jesť, aby kilá, ktoré tam stratili, po čase sa opäť na telo nenaviazali.

Vzorka cvičencov bola pestrá, muži aj ženy, od dvadsaťročných po šesťdesiatročných. Najstaršia účastníčka vraj mala 61 rokov a vydržala to. Aj to, že na konci dňa po neskutočne namáhavom cvičení práve kvôli tomu, aby svalstvo dostali opäť do poriadku, museli sa všetci celí ponoriť do veľmi studenej vody a určitú chvíľu tam vydržať.

V duchu som všetkých, ktorí to vydržali, obdivovala. Je iné byť vojakom, tvrdým chlapom, ktorý je pripravovaný na boj a ktorý takéto cvičenie musí absolvovať, aby obstál v boji o prežitie, ak dôjde k tomu, že bude v bezprostrednom ohrození života. Iné je zasa dobrovoľne sa rozhodnúť prekonať sám seba, samu seba, týmto tvrdým spôsobom. Dokážu to naozaj len fyzicky a psychicky zdatní jedinci.

Pozrela som si webe, či aj na Slovensku niečo také existuje. Hej, ale mám pocit, že to nie je také tvrdé ako to, čo som v stručnosti opísala. Pokiaľ viem, bootcamp je v Bratislave a pracuje ako program skupinovej fyzickej prípravy prebiehajúci vo vonkajšom prostredí a v telocvični. Je vedený kvalifikovanými trénermi. Box/bottcamp bol avizovaný aj v Prešove. Nenašla som však zmienku o tom, že by na Slovensku boli bootcampy vedené vo vojenskom štýle výcviku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

EKONOMIKA

Daniari pripravili na Remetu trestné oznámenie, na políciu neodišlo

Firma buduje tunel za 410 miliónov eur.

ŠPORT

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Pár hodín po maturite

Podmaníková vraj favoritku rozplakala.


Už ste čítali?