reklama

Hanušovská kalvária

Vždy, keď je príležitosť a môžem, ju navštívim. Miesto tichej piety a rozjímania, miesto slávenia pobožnosti krížovej cesty i Eucharistie, ale aj miesto, kam môže každý zájsť, aby sa pokochal pohľadom na naše malé, rôznymi pamiatkami posiate mestečko Hanušovce nad Topľou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Vstup na kalváriu
Vstup na kalváriu (zdroj: Agáta Krupová)
Obrázok blogu
(zdroj: Agáta Krupová)

S výstavbou kalvárie sa začalo v roku 1996. No nebolo to veľmi jednoduché. Pôvodná farská záhrada, v priestoroch ktorej sa s výstavbou začalo, bola dovtedy neudržiavaná. Najprv bolo potrebné začať s terénnou úpravou záhradného svahu, potom sa pristúpilo k osadeniu krížov jednotlivých zastavení, ale ešte bez výjavov. Práce pokračovali veľmi pomaly, nakoľko vtedajší správca hanušovskej rímskokatolíckej farnosti Ján Švec Bilý, ktorý vybudovanie kalvárie inicioval, zároveň sa paralelne venoval aj obnove farského chrámu a kostolov vo filiálnych obciach, i budovaniu nového kostola v obci Babie. A tak kompletné prvé dve zastavenia krížovej cesty boli pripravené až v lete roku 2002 k sviatku Povýšenia sv. Kríža s tým, že „ostatné budú urobené do začiatku pôstneho obdobia 2003. Tieto krížové cesty budú urobené na spôsob krížovej cesty, ktorá je v Krakove pri bazilike Božieho Milosrdenstva.“ (ZRKADLO hanušovskej rímskokatolíckej farnosti, roč. IV., č.3/2002, s.2)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvýkrát sa odpustová slávnosť k sviatku Povýšenia sv. Kríža a Sedembolestnej Panne Márii konala na hanušovskej kalvárii v roku 2003, keď vo farnosti začínal pôsobiť o. Juraj Riško. Dovtedy sa tu konali pobožnosti krížovej cesty v pôstnom období a k 14. septembru. Kríže so zastaveniami tu už stáli, ale kaplnka chýbala. A tak tento aj nasledujúci rok sa slávnosti k Povýšeniu sv. Kríža a Sedembolestnej konali iba pod provizórnym prístreškom. V roku 2005 bola postavená základná konštrukcia súčasnej kaplnky, ktorá v roku 2006 už nadobudla súčasnú podobu.

Pred desiatimi rokmi sa slávnosť Povýšenia sv. Kríža konala na hanušovskej kalvárii iba pod provizórnym prístreškom
Pred desiatimi rokmi sa slávnosť Povýšenia sv. Kríža konala na hanušovskej kalvárii iba pod provizórnym prístreškom (zdroj: Agáta Krupová)
Rok 2005.
Rok 2005.  (zdroj: Agáta Krupová)
Kaplnka dnes.
Kaplnka dnes. (zdroj: Agáta Krupová)
Obrázok blogu
(zdroj: Agáta Krupová)

Podobne to bolo aj s terénom. Veriaci sa neraz ťažko štverali na strmý svah po daždi alebo rozmoknutom snehu, no oveľa horšie to bolo dolu svahom, keď zem pod nohami sa šmýkala a človek pri troche nepozornosti riskoval zvezenie dolu briežkom na zadku. Pomoc ponúkali iba konáre stromov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Spočiatku chýbalo zábradlie a terén nebol najschodnejší.
Spočiatku chýbalo zábradlie a terén nebol najschodnejší. (zdroj: Agáta Krupová)
Dnes už zábradlie nechýba a je nápomocné každému, komu sa do briežka vystupuje ťažko.
Dnes už zábradlie nechýba a je nápomocné každému, komu sa do briežka vystupuje ťažko. (zdroj: Agáta Krupová)
Bez práce obetavých brigádnikov by kalvária nebola takým miestom, akým dnes naozaj je. Na zábere brigádnici počas zaslúženého oddychu. Rok 2004.
Bez práce obetavých brigádnikov by kalvária nebola takým miestom, akým dnes naozaj je. Na zábere brigádnici počas zaslúženého oddychu. Rok 2004. (zdroj: Marián Kašaj)

Každé zastavenie na kalvárii má pod patronátom jedna z hanušovských rodín. Spolu je ich 14, tak ako aj zastavení krížovej cesty. K nim sa občas pridajú aj ďalší obetaví veriaci, aby kalváriu počas leta pokosili, upravili, či vyhrabali opadané lístie spod stromov. V prvých rokoch boli potrebné aj brigády pri stavbe schodov na kalváriu, či osadenia zábradlia. Pribudli tiež lavičky, aby každý, kto sem príde rozjímať, mal si kde sadnúť. Alebo sa odtiaľ každý môže prísť hoci len pokochať výhľadom na naše mestečko.

Z kalvárie je pekný výhľad na renesančno-barokový kaštieľ Dessewffyovcov i ranogotický rímskokatolícky kostol. V pozadí nad kaštieľom, nad lúkou, na malom vršku sa nachádzajú ruiny stredovekého hrádku Medzianky, ku ktorému sa viaže najstaršia písomná zmienka v Šariši z roku 1212. Záber z roku 2008.
Z kalvárie je pekný výhľad na renesančno-barokový kaštieľ Dessewffyovcov i ranogotický rímskokatolícky kostol. V pozadí nad kaštieľom, nad lúkou, na malom vršku sa nachádzajú ruiny stredovekého hrádku Medzianky, ku ktorému sa viaže najstaršia písomná zmienka v Šariši z roku 1212. Záber z roku 2008. (zdroj: Agáta Krupová)
Dobrý výhľad je odtiaľ aj na hanušovský viadukt, najväčší zo série štyroch viaduktov, ktoré tu boli postavené v rámci výstavby železnice Prešov - Strážske v roku 1943.
Dobrý výhľad je odtiaľ aj na hanušovský viadukt, najväčší zo série štyroch viaduktov, ktoré tu boli postavené v rámci výstavby železnice Prešov - Strážske v roku 1943. (zdroj: Agáta Krupová)
Niekto netúži po výhľade, ale nájde si svoj tichý kútik na rozjímanie.
Niekto netúži po výhľade, ale nájde si svoj tichý kútik na rozjímanie. (zdroj: Agáta Krupová)
Osvieženie tu na dosah ruky ponúkajú jablone.
Osvieženie tu na dosah ruky ponúkajú jablone. (zdroj: Agáta Krupová)
Rok 2006.
Rok 2006. (zdroj: Agáta Krupová)
Veriaci na kalváriu prichádzajú nielen, keď je pekne a teplo, ale aj v pôstnom období. Neodradí ich ani sneh.
Veriaci na kalváriu prichádzajú nielen, keď je pekne a teplo, ale aj v pôstnom období. Neodradí ich ani sneh. (zdroj: Agáta Krupová)

V nedeľu 14. septembra 2014 sa na hanušovskej kalvárii už po tretí rok zišli s veriacimi hanušovskej farnosti aj členovia Poľovníckeho združenia Lipiny, ktoré združuje poľovníkov regiónu v okolí Hanušoviec nad Topľou. Spoločne s nimi bez rozdielu vierovyznania sme si všetci tu prítomní pripomenuli aj sv. Huberta, patróna poľovníkov, o ktorom sa traduje, že keď raz na Zelený štvrtok poľoval na jeleňa, zrazu uvidel medzi jeho parohami kríž. Zapôsobilo to naňho tak silno, že neskôr, keď ovdovel, odišiel do kláštora, kde bol vysvätený za kňaza. A kríž bol aj hlavnou témou tejto peknej duchovnej slávnosti pri príležitosti sviatku Povýšenia sv. Kríža..

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: Agáta Krupová)
Obrázok blogu
(zdroj: Agáta Krupová)
Obrázok blogu
(zdroj: Agáta Krupová)

Poznámka:

O kalvárii v Hanušovciach nad Topľou písal aj bloger Miroslav Lisinovič v rámci svojho cyklu Putovanie po slovenských kalváriách.

Ďalší článok autorky s tematikou histórie hanušovského regiónu:

Medziansky hrádok a 800ročnica najstaršej písomnej zmienky v Šariši

Agáta Krupová

Agáta Krupová

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  95x

Zaujíma ma spoločnosť, kultúra, tradície a mnohé iné, rada píšem o zážitkoch všed- ného dňa, občas sem pripletiem i nejaký recept. Predtým som viac písala o Londýne a Anglicku, lebo som tam istý čas žila a stále tam žijú moji najbližší. V ostatnom čase sa začínam viac venovať rodnému mestečku Hanušovce nad Topľou a jeho okoliu - prírode, histórii, pamiatkam i zaujímavým ľuďom. Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoHanušovce nad Topľou a okolieLondýn, Veľká BritániaMestá a miesta Veľkej BritánieKnihyFilm a televíziaDivadloReceptyJazyk, nárečie, slangZvyky, tradície, obradyHistorický kalendárDetiSpomienkyAj taký je životZamysleniaNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu