Nedeľný podvečer v Cassiobury Park

Autor: Agáta Krupová | 10.3.2014 o 14:47 | Karma článku: 9,17 | Prečítané:  613x

Konečne sa po dlhých upršaných dňoch, týždňoch, mesiacoch aj v Londýne a jeho okolí zjavilo slnko v celej svojej jarnej sile. Príjemné teplo až horúco vylákalo ľudí vonku, aj do parkov. Anglické parky sú zväčša rozľahlé a členité. Tvoria ich nielen trávnaté plochy a plochy s krovinatým a stromovým porastom, ale ich súčasťou bývajú aj menšie alebo väčšie vodné plochy, ihriská pre rôzne druhy športov, tenisové kurty a podobne. Ani v najmenšom parku neabsentuje hracia plocha pre deti, tzv. playground. Každý väčší park sa poväčšine od iných odlišuje nejakou vlastnou špecifickou črtou, atrakciou.

Cassiobury Park sa nachádza v intraviláne mesta Watford (Hertfordshire), cca 20 km severozápadne od Londýna. Bol vytvorený na pozemku, ktorý mestská samospráva v roku 1909 odkúpila od grófov z Essexu pre účely parku pre verejnosť. Neskôr bol park rozšírený a v súčasnosti má rozlohu viac ako 190 akrov (77 hektárov).

c2.JPG

Park je lokálna prírodná rezervácia. Sklon jeho zelených svahov je z východu na západ do údolia širokomeandrujúcej rieky Gade, ktorá tečie zo severu na juh. Pri parku narazíte aj na časť systému Grand Union Canal a množstvo rybníkov. Parkovú plochu tvoria kyslé a bažinaté lúky a pasienky, močiare, vodné lôžka žeruchy a jelšový lesík. V stromoch vraj hniezdi 46 druhov vtákov a je tu aj 7 zo 17 druhov netopierov, ktoré sú pôvodom z Veľkej Británie. Zo vzácnejších parkových drevín sa tu nachádzajú exempláre amerických dubov, ázijských jarabín či libanonský céder. V rokoch 2010 a 2011 tu bol zriadený náučný chodník.

Za riekou sa nachádza golfové ihrisko a za ním sa rozprestiera Whippendell Wood, teda Whippendellský les, ktorý v roku 1977 poslúžil filmárom ako filmová kulisa (les na planéte Naboo) pre natáčanie epizódy Skrytá hrozba zo seriálu Hviezdne vojny a o ktorom možno bude reč nabudúce. V lese vraj možno stretnúť aj líšky a jeleňov.

Celý park, hoci je voľne prístupnou oblasťou, je prekvapivo nedotknutý žiadnym vandalizmom. Pritom sa tu počas každého roka uskutoční množstvo zábavných a športových podujatí. Ročne park navštívi okolo 800 tisíc návštevníkov.

Súčasťou parku je miniatúrna železnica v blízkosti rieky Gade (rozchod koľají je 10¼", dĺžka 1010 yardov, t.j. 923,5m); komplex nízkych brodivých bazénikov, v ktorých sa v letnom období v sprievode rodičov poriadne vyčľapotajú aj tie najmenšie deti; tenisové kurty; bowlingová dráha; systém asfaltových ciest pre každé počasie a úkryty pred dažďom.

Viac informácií o parku nájdete tu a tu.

Včerajší podvečer som sa do Cassiobury Park vybrala na krátku prechádzku aj ja; odtiaľ sú nasledovné fotografie.

c3.JPG

c4.JPG

c5.JPG

c6.JPG

c7.JPG

c8.JPG

c9.JPG

c10.JPG

c12.JPG

c13.JPG

c14.JPG

c15.JPG

Táto časť parku brodivých bazénikov s malými fontánami ešte len čaká na vodu, na leto.

 

c16.JPG

c18.JPG

c23.JPG

c19.JPG

c17.JPG

c20.JPG

c21.JPG

c22.JPG

c24.JPG

c25.JPG

c26.JPG

 

Články s podobnou tematikou

Londýnske parky

Aldenhamský krajinný park

Závan čerstvého vzduchu z londýnskeho Wetlandu

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Spor medzi lyžiarkami a asociáciou ide do finále, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

SVET

Len začíname, nebudeme hrať mŕtve, odkazujú Trumpovi milióny žien

Nový prezident začal rušiť kľúčovú reformu svojho predchodcu.


Už ste čítali?