Výstrižky z novín

Autor: Agáta Krupová | 15.9.2012 o 22:07 | Karma článku: 10,04 | Prečítané:  407x

Robí to z vás ešte niekto? Teda že si občas z novín niečo vystrihnete a potom sa k tomu skôr alebo neskôr vrátite? Dôvod môže byť rôzny.

Ja osobne áno, najmä tu, v Anglicku. Napriek tomu, že veľmi rada používam počítač a že bez neho a internetu si už neviem predstaviť život, rada siaham aj po tlačených novinách a občas si z nich niečo vystrihnem a odložím. V dávnych dobách, keď ešte počítače neboli na svete alebo lepšie povedané, ešte sme nevedeli, že raz k nám prídu a my budeme na nich závislí, robila som si svoju vlastnú kartotéku odbornej literatúry a odborných článkov, ktoré som potrebovala ku svojej práci a mnohé tlačoviny mám doma na Slovensku zviazané a uložené v knižnici. Potom prišli počítače a všetky novonadobudnuté informácie som uchovávala v nich. No občas počítač vybuchol, zamrzli dáta, občas som musela meniť zálohové nosiče, lebo vývoj išiel dopredu a ja som nechcela o zhromaždené informácie prísť. No to, čo som si voľakedy v predpočítačovej dobe spracovala ako kartotéku, to som mala vždy prehľadné a poruke.

Aj v súčasnosti, tak ako predtým, sa stále rada prehrabávam v starých novinách. Z niektorých si len vypisujem bibliografické údaje o niektorých článkoch, z iných si robím výstrižky.

A tak dnes som sa opäť po dlhšom čase oddávala mojej obľúbenej činnosti, hrabaniu sa v novinách. Nie vždy mám totiž dostatok času prejsť si ich poriadne celé, lebo v angličtine mi čítanie ide pomalšie ako v mojom rodnom jazyku. Preto noviny ukladám na kôpku a keď mám čas, sadám si k nim a lúskam to, čo ma najviac zaujíma. Potom si to vystrihujem. Dávam pozor, aby vždy na odstrihnutej časti ostalo logo novín s dátumom a stranou. Ak to nie je možné a ja nechcem uskladňovať tie časti, ktoré ma nezaujímajú a zbytočne zvyšujú objem, nezabudnem si k článku o ňom starostlivo zapísať všetky potrebné bibliografické údaje. Potom si ich potriedim podľa zamerania, podľa nosných tém, aby som v nich nemala chaos pri hľadaní niečoho konkrétneho a založím do obalu. Pre moju súkromnú potrebu to stačí.

Nuž, mohla som túto sobotu stráviť aj lepšie, pomyslí si niekto. Mohla som relaxovať vonku, v parku, v múzeu či galérii... No ja som dnes celkom príjemne prežila dnešný deň pri novinách. Dozvedela som sa opäť mnoho zaujímavého o meste a krajine, kde som počas posledných rokov žila, ktoré mi prirástli k srdcu, ale odkiaľ zakrátko odchádzam do rodnej krajiny, kde som predsa len skutočne doma.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Čo môže stihnúť Danko za dvadsať minút

Obmedzenie času na vystúpenie kultúru v parlamente nezlepší.


Už ste čítali?